Vláda australského premiéra Kevina Rudda se rozhodla zakročit proti nereálnému obrazu ženského těla, jaký prezentuje módní průmysl. Chystá nový kodex, který bude mimo jiné vyžadovat, aby časopisy zveřejňovaly fotografie modelek normálních velikostí a označovaly digitálně vylepšené fotografie.

Úkol dostala na starost nově jmenovaná australská ministryně sportu a mládeže Kate Ellisová. Vytvořením a zavedením kodexu chce zvrátit nynější trend, kdy nereálné prezentování superhubených modelek v módním, mediálním a reklamním průmyslu ovlivňuje celou generaci dětí a kdy už šestileté holčičky a kluci trpí poruchami příjmu potravy.

"Je vcelku jasné, že problém existuje, když se mladí lidé doslova týrají hlady k smrti, aby byli štíhlí," řekla ministryně novinářům. Národní kodex by měl podle ní být dokončen do nového roku. Zadavatelé reklamy a časopisy v něm budou vyzýváni k využívání menšího počtu štíhlých modelek a místo nich k zobrazování normálních žen běžných tělesných proporcí.

Carla_Bruni__192x128_.jpg"Je to o představení lidí všech různých velikostí a všech různých vzhledů a ujištění lidí, že být vychrtlý není v pořádku," dodala.

Na základě kodexu budou také časopisy a reklamy muset uvádět, zda byla modelka na obrázku digitálně upravena.

"Nevím, jestli je na vládě, aby zakazovala digitální upravování snímků, ale myslím, že potřebujeme průhledný systém, kde lidé budou mít šanci uvědomit si, že modelky na těch obrázkách nevypadají jako ve skutečnosti, že byly digitálně upraveny a vylepšeny," uvedla Ellisová.

Návrhářka Collette Dinniganová myšlenku kodexu podporuje, ale zároveň vidí potenciální problémy pro módní přehlídky. "Nemůžeme si dovolit luxus výroby našich kolekcí v pěti různých velikostech, aby padly různým typům lidí," řekla novinářům. Jinak je ale prý velmi opatrná při výběru modelek a striktně se vyhýbá těm, které mají problémy s příjmem potravy nebo jsou příliš mladé.

Kritici: Bez digitálních úprav se lidé zhrozí

Objevuje se ale také řada hlasů, podle nichž zobrazování přirozených lidí vyvolá naopak nepřirozený stav.

Například devatenáctiletá australská modelka Alice Burdeauová, která v loňském roce vyhrála australskou verzi reality show Next Top Model, si neumí představit, že by se fotografie v módních časopisech přestaly digitálně upravovat. "Všechno je upravené photoshopem," řekla.

"Dokonce i politici se tak nechávají vylepšovat na volební fotografie a plakáty. Všichni jsou na upravené fotky natolik zvyklí, že kdyby teď uviděli ty původní, tak se zhrozí."

Přečtěte si také

Také redaktorka časopisu Vogue Kirstie Clementsová má pocit, že k únikovému světu na stránkách módních časopisů patří odjakživa nádherní, mladí lidé, a ne reálné ženy všech tělesných proporcí. "Tenhle svět je o krásných mladých dívkách vytvářejících nádherné fantazie. Vždycky takový byl a vždycky takový bude."