thajsko-urad-vlady-oblezeni-demonstrantu__192x128_.jpgOpoziční protest thajské vládní opozice nekončí. Desetitisíce lidí dnes celý den dále zůstávaly v zahradách v komplexu úřadu thajské vlády navzdory tomu, že ve středu vypršela lhůta, do které se měli protestující rozejít. Na podporu protestujících dnes zastavili částečně práci železničáři z klíčového tahu na sever země.

"Řekli jsme členům našich odborů, aby si vzali volno a připojili se v Bangkoku k demonstraci proti vládě, která už přes sedm měsíců škodí zemi," řekl šéf železničářské odborové organizace Savit Kevvan. V důsledku toho zůstalo stát nejméně pět vlaků s tisíci cestujících.

Do protestů organizovaných Lidovým spojenectvím pro demokracii (PAD) se mělo zapojit podle odhadů až 40 000 lidí. Policejní zákrok nebyl proveden podle médií nejen, protože je zde přítomno značné množství žen, ale také díky barikádám z pneumatik, ostrých drátů a kusů plechu.

Čtěte také:

Protestující vyšli do ulic v úterý, kdy obsadili budovu státní televize a zablokovali přístup k ministerstvům. Poté přelezli plot do komplexu premiérova úřadu a obsadili velkou zahradu před ním. Protestující viní Suntcharavedžův kabinet z korupce a také z toho, že premiér je jen zástupcem bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, jenž byl svržen při převratu v roce 2006 a poté se uchýlil do exilu v Anglii.

Thajský soud ve středu přikázal demonstrantům, aby zahrady komplexu úřadu vlády opustili. Ale ani během čtvrtečního rána policie nijak nezakročila.

PAD je konzervativní frakce volně napojená na monarchii a armádu. Frakce vznikla v roce 2006 z kritiků Šinavatry, kteří vyvolali rozsáhlé protivládní demonstrace kvůli podezření, že se tehdejší premiér dopustil korupce a zneužívání moci. Šinavata a jeho strana byla rozpuštěna a sám Šinavata nesmí do roku 2012 zastávat v Thajsku veřejný úřad.