rusko_gruzie_valka__192x128_.jpgTisíce obětí - včetně civilistů - si v sobotu vyžádaly boje gruzínských jednotek, které se pokusily ovládnout separatistickou Jižní Osetii, a ruské armády, která odpověděla ostrým protiútokem.

Gruzínská armáda se od pátku pokouší silou obnovit kontrolu nad prorusky orientovanou Jižní Osetií. Moskva na gruzínský postup zareagovala protiútokem a napadla gruzínské cíle v Jižní Osetii i mimo ni. Gruzínský parlament v sobotu vyhlásil "válečný stav".

"Rusko zahájilo vojenskou invazi do Gruzie," řekl gruzínský prezident Michail Saakašvili. Nabídl nicméně "okamžité příměří". Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva je ale řešením jen stažení gruzínských vojáků z Jižní Osetie.

Do bojů v sobotu vstoupila další separatistická oblast - Abcházie, která zahájila vojenskou operaci proti Gruzíncům ve sporné soutěsce Kodori.

Poslední zprávy o sporu v Jižní Osetii

Podle ruského velvyslance v Gruzii zahynulo jen v Cchinvali nejméně 2000 civilistů. Gruzínská armáda do sobotního rána ztratila 40 vojáků a asi 100 jich bylo zraněno. "Ztráty mezi civilisty ve městech bombardovaných Rusy rostou... nyní je v Gruzii přes 100 mrtvých civilistů a vojáků," řekl tajemník Národní rady gruzínské bezpečnosti Alexandr Lomaja, který zároveň obvinil Moskvu z etnického čištění. Rusko to odmítá a naopak z pořádání etnických čistek obviňuje Gruzínce.

Moskva tvrdí, že gruzínské ozbrojené síly byly z Cchinvali vytlačeny. Tbilisi to popírá s tím, že město je plně pod kontrolou jeho vojáků.

Podle agentury AP je značná část jihoosetské metropole v troskách a město je bez dodávek vody, elektřiny, plynu a potravin. Podle Ruska od pátku z Jižní Osetie na ruské území uprchlo více než 30.000 osob.

Bush vyzývá Rusko k zastavení bombardování Gruzie

Prezident USA George Bush při telefonátech s Medveděvem a Saakašvilim vyzval k okamžitému zastavení násilí a naléhal na Rusko, aby zastavilo bombardování Gruzie. Medveděv ale zdůraznil, že jedinou cestou k ukončení konfliktu je stažení gruzínských jednotek z Jižní Osetie, kde se podle něj Gruzie dopustila "barbarských akcí", jež vedly k "tisícům mrtvých".

Ruský premiér Vladimir Putin vyzval Gruzii, aby zastavila "agresi". "Aspirace Gruzie připojit se k NATO... jsou vedeny její snahou vtáhnout jiné národy a lidi do jejích krvavých dobrodružství," prohlásil rovněž a označil ruské operace za "naprosto legitimní".

Nejmenovaný vysoký americký představitel nicméně označil ruskou vojenskou reakci za "nepřiměřenou" a zdůraznil, že Rusko napadlo oblasti daleko od Jižní Osetie a za pomoci raket a strategických bombardérů.

Francie navrhuje mírový plán

Francie předsedající Evropské unii navrhla plán ukončení bojů, který obsahuje výzvu Rusku a Gruzii stáhnout své jednotky. Plán předpokládá "obnovení stavu, který vládl v oblasti dříve, a zahrnuje stažení ruských a gruzínských sil do jejich předchozích pozic", uvádí prohlášení Paříže.

Polsko chce okamžité svolání mimořádného summitu EU. Do Gruzie byla vyslána společná delegace EU, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, USA a NATO, aby se na místě pokusila zprostředkovat příměří.

Prezidenti Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska v sobotu společně apelovali na EU a NATO, aby rázně čelily imperiální politice Ruska. Postup Ruska ostře odsoudilo Švédsko, Německo vyzvalo obě strany ke stažení jednotek.

Na konflikt reaguje i Česko

Eskalací ozbrojených střetů v Jižní Osetii i ruskou reakcí je znepokojeno také Česko. V zemi je ostatně několik desítek občanů české národnosti a ministerstvo zahraničí zvažuje, že pro ně vyšle letecký speciál.