filipiny-fengshen__192x128_.jpgNejnovější bilanci mrtvých přinesla agentura Reuters s odvoláním sdělení šéfa filipínského Červeného kříže Richarda Gordona v místním rozhlase.

První zprávy hovořily o 59 lidí mrtvých v provincii Iloilo v centrální části země.

"Iloilo je jak oceán. Je to nejhorší neštěstí, jaké jsme kdy v historii měli," sdělil místnímu rozhlasu guvernér provincie Neil Tupaz. Vody z náhlých záplav spláchly podle něj celé vesnice.

Neznámý je také osud více než 700 lidí z trajektu, který se potopil v sobotu v oblasti na rozbouřeném moři. Mluvčí pobřežních hlídek citovaný agenturou AFP projevil obavy, že zahynout mohla většina lidí. "Doufám stále, že někdo přežil," dodal.

Tajfun zasáhl centrální a jižní oblast Filipín především v pátek. Provázel jej větrem dosahujícím rychlosti až 200 kilometrů v hodině.

Čtěte také

Vlny potopily trajekt

Vysoké vlny po tajfunu Fengshen zřejmě potopily také loď se 747 lidmi na palubě.

Trajekt Princess of the Star vyslal v sobotu nouzový signál, na který zareagovalo několik záchranářských týmů. Zatím vylovily ale jen čtyři mrtvá těla a po dalších přeživších se pátrá.

Předpokládá se nicméně, že byla do vln spuštěny nouzové čluny s drtivou většinou lidí poté, co loď opustil i její kapitán. Podle jiného zdroje zahlédli záchranáři ve vlnách lidi v záchranných vestách.

"Zpráva o ztroskotání je již potvrzena," sdělil starosta pobřežního města San Fernando.

Ročně 20 tajfunů

Na Filipínách meteorologové ročně napočítají kolem dvou desítek tajfunů. V roce 1991 v této oblasti zemřelo více než sedm tisíc lidí kvůli záplavám vyvolaným tajfunem.

V roce 2006 pohřbil sesuv půdy z odlesněného, podmáčeného horského svahu zaživa odhadem tisíc lidí na ostrově Leyte.