dilli-tibet-pochoden-192.jpgOlympijská štafeta nesoucí pochodeň po Dillí začala i skončila bez problémů, exiloví Tibeťané ještě předtím v opevněné indické metropoli zahájili sérii protestů. Bezpečnostním složkám se podařilo udržet podél trasy běhu pořádek, protestanti se k pochodni kvůli barikádám vůbec nepříblížili.

Několik desítek Tibeťanů policie zatkla už během středy a čtvrtečního rána, protože vyvěsili v centru Dillí kolem luxusního hotelu transparenty s protičínskými hesly.

Asi tisícovka odpůrců olympijských her v Číně, která podle nich dlouhodobě porušuje lidská práva v Tibetu, si zařídila konkurenční "mírový průvod" s vlastní pochodní. Za celou svoji dlouhou cestu se díky čtvrtečnímu pokračování štafety pochodeň ocitne

Dillí se kvůli dnešní štafetě, díky které se pochodeň za celou svoji dlouhou cestu ocitne nejblíže Tibetu, opevnilo jako ve válce. V napjaté atmosféře indická metropole povolala posily z řad policistů i vojáků, aby štafeta s pochodní měla po městě hladkou cestu. 15 tisíc policistů hlídá pořádek v ulicích, kde to vypadá jako za výjimečného stavu.

Čtěte více

Pochodeň se vzdálila Západu, protesty načas zeslábly

Čína se snaží zachránit image. Najme odborníky

Konkurenční pochodeň "svoboda Tibetu" na její cestě doprovodilo kromě Tibeťanů ještě několik tisíc přihlížejících. "Olympiáda je symbolem míru a harmonie. Tibeťané ale byli čínskou vládou násilně potlačeni, proto si Čína olympijský plamen nezaslouží," řekl agentuře DPA jeden z organizátorů demonstrace.

"Pochodeň nynější olympiády v Pekingu je tak pochodní hanby a krveprolévání," dodal. Exilová tibetská vláda, která sídlí právě v Indii, vyzvala své spoluobčany pouze k nenásilným protestům.

tibet-mnisi.jpg

Indické úřady se přitom bojí, že se situace zvrhne. Konkrétně mají strach z demonstrativních sebeupálení před kamerami televizí z celého světa při olympijské štafetě. V Dillí se navíc shromažďují i stoupenci Čína a bezpečnostní složky se snaží udržet je dál od Tibeťanů.

Z obavy před protestů byla trasa pochodně zkrácena a změněna, ani zahájení samotné štafety nebylo přesně stanoveno. Jedno je jisté, na cestě po indické metropoli pochodeň doprovodí jak tisícovky tibetských demonstrantů, tak tisíce policistů.

Pákistán ukryl pochodeň na stadionu

Olympijská pochodeň se vydala na cestu Asií už ve středu, a očekává se, že její putování nebude o nic méně kontroverzní, než pouť západní Evropou.

Tak klidný den, jako ve středu v Pákistánu, zažije zřejmě málokde. Pákistán, jenž stojí o čínské investice, zabránil případným problémům, ať již demonstracím aktivistů či útokům ujgurských separatistů tím, že olympijskou štafetu "izoloval" na prostor stadionu v Islámábádu. Jeho okolí střežily tisíce policistů se psy.

Původně tříkilometrový běh z honosné budovy parlamentu se zrušil. Na ceremonii na stadionu, kde nechyběl ani prezident Parvíz Mušaraf, se dostali jen ti, kteří získali speciální pozvánku.

Běžný Pákistánec tak mohl vidět pochodeň pouze v televizním přenosu.

Pákistánci neměli ani žádný problém s tím, aby pochodeň do země doprovázela speciální polovojenská skupina jejích čínských "ochránců". Ti na sebe strhli pozornost médií a posléze i politiků tvrdým postupem proti protestujícím v Londýně a Paříži.