Dohoda je součástí memoranda, které obě strany podepsaly při bilaterálním jednání v Berlíně, uvedl prestižní japonský deník Asahi šimbun s odvoláním na nejmenované americké a severokorejské představitele.


Severokorejský jaderný vyjednavač Kim Kje-kwan a jeho americký protějšek Christopher Hill se v Německu za zavřenými dveřmi nakonec dohodli. KLDR začne uzavírat jeden ze svých jaderných reaktorů, zatímco USA ve stejnou chvíli zahájí energetickou pomoc.


Zpráva, kterou oficiální zdroje v první chvíli nepotvrdily ani nevyvrátily, přišla v den, kdy se v Pekingu očekává obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu. USA a KLDR věří, že zbylí členové vyjednávající šestice (Japonsko, Čína, Jižní Korea a Rusko) na jejich dohodu přistoupí.


Kim Kje-kwan nedávno bez dalšího upřesnění řekl, že Severní Korea chce ročně přes půl milionu tun topného oleje, aby mohla odstavit jeden jaderný reaktor. Severokorejští představitelé vedle topného oleje dříve také žádali, aby Washington ukončil finanční sankce vůči KLDR a vyňal zemi ze seznamu států, které podporují terorismus.


Washington zase vždy podmiňoval svou větší vstřícnost vůči KLDR předchozím zastavením nebo alespoň výrazným omezením severokorejského jaderného programu.


Obnovení šestistranných rozhovorů
V Pekingu byly dnes obnoveny šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu. Vyslanec Pchjongjangu před zahájením jednání vyjádřil připravenost KLDR hovořit o počátečních opatřeních směřujících k jadernému odzbrojení své země, což podle tiskových agentur zvýšilo naděje na pokrok v dialogu, táhnoucím se bezvýsledně již více než tři roky.


"Jsme připraveni diskutovat o prvotních opatřeních," řekl severokorejský jaderný vyjednávač Kim Kje-kwan krátce poté, co přicestoval do čínské metropole.