Bhuttova_Pakistan_192x128.jpgNejméně 15 mrtvých si vyžádal sebevražedný útok, který otřásl předvolebním shromážděním stoupenců pákistánské opoziční političky Bénazír Bhuttové v Rávalpindí.

Čtyřiapadasátiletá Bhuttová byla těžce zraněna a následně svým zraněním podlehla. Podle agentury Reuters zemřela v nemocnici v Rávalpindí poté, co byla sebevražedným útočníkem střelena do hlavy, který následně odpálil nálož na svém těle. Pozdější zprávy hovoří o zásahu krku a hrudníku.

Manžel Bhuttové nejdříve podle agentury Reuters uvedl, že stav jeho ženy je vážný. "Byl jsem informován, že je těžce zraněna," řekl.

Podle zástupců Pákistánské lidové strany (PPP) zosobňovala Bhuttová jednotu Pákistánu. Atentát na ní odsoudilo Rusko i USA.

"Útok dokazuje, že v Pákistánu jsou nadále tací, kdo se pokoušejí zničit usmíření a demokratický vývoj," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey. Bílý dům dodal, že o vraždě Bhuttové už byl informován prezident George Bush.

Rusko vyzvalo pákistánské úřady, aby zajistily stabilitu v zemi. "Rozhodně odsuzujeme tento teroristický čin, vyjadřujeme soustrast příbuzným a blízkým Bénazír Bhuttové a doufáme, že pákistánské vedení přijme nezbytné kroky, aby zajistilo stabilitu v zemi," řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kamynin.

Mušaraf je pes

musaraf-pak-192-128.jpgStoupenci bývalé pákistánské premiérky shromáždění v nemocnici začali na adresu pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa skandovat: "Mušaraf je pes!" Bývalý generál se dostal do čela státu v roce 1999 vojenským převratem a letos v říjnu byl v nepřímých prezidentských volbách opětovně potvrzen ve funkci.

Někteří z demonstrantů rozbili skleněné dveře nemocnice, další se rozplakali. Jeden z mužů s vlajkou PPP omotanou kolem hlavy se začal bít do prsou. "Chirurgové potvrdili, že se stala mučednicí," řekl senátor Babar Aván.

Reportér AP na místě viděl roztrhané kusy lidských těl. Napočítal asi dvacet mrtvých, mezi nimiž jsou i policisté. Mnoho dalších lidí podle něj bylo zraněno. Agentura Reuters s odvoláním na pákistánskou policii potvrdila nejméně 15 obětí.

Výbuch otřásl parkem Liakat Bágh v Rávalpindí, které tvoří dvojměstí s hlavním městem Islámábádem. První informace hovořily o tom, že Bhuttová z útoku vyvázla bez zranění a ze shromáždění odjela krátce předtím, než se ozval výbuch.

Svědek, na nějž se odvolává agentura Reuters, uvedl, že krátce před explozí slyšel dva výstřely. Poté se objevily informace o tom, že Bhuttová utrpěla zranění a byla v nemocnici operována.

Klaus varuje před "cestou tragické destabilizace"

Český prezident Václav Klaus ve svém prohlášení uvedl, že je událostí otřesen. "Prezident Václav Klaus je otřesen dalším projevem násilí, kterému podlehla pákistánská politička a bývalá premiérka Bénazír Bhuttová. Prezident Klaus považuje nenávist, která sahá až k vraždění, za útočící na základy lidské civilizace," sdělil prezident.

S političkou se Klaus v minulosti osobně setkal a povečeřel ve švýcarském Davosu. Její rodině a pákistánskému diplomatickému zastoupení poslal český prezident projev hluboké účasti. "Václav Klaus chce věřit, že se Pákistán a celý indický subkontinent nyní nevydá cestou tragické destabilizace," uvedla prezidentská kancelář.

České ministerstvo zahraničí očekává, že smrt Bénazíry Bhuttové ovlivní blížící se volby. "Jsme tou událostí šokováni. Bénazír Bhuttová byla od počátku 90. let výraznou politickou postavou Pákistánu. Její smrt nepochybně ovlivní očekávané volby. Doufáme, že to nezpůsobí destabilizaci země," sdělilo české ministerstvo.

Bhuttová byla favoritem voleb

Bhuttová se stala terčem atentátu už 18. října, když projížděla ulicemi Karáčí na jihu Pákistánu po svém návratu z osm let trvajícího exilu. Při výbuchu bylo zabito téměř 150 lidí a mnoho dalších utrpělo zranění. Pákistánské parlamentní volby jsou naplánovány na 8. ledna, podle analytiků byla právě lidová strana Bhuttové favoritem voleb.

Vražda Bhuttové prohloubí politickou krizi v Pákistánu, kde v uplynulých měsících vede prezident Mušaraf boj proti islámským radikálům, kteří rozpoutali nebývalou vlnu násilí a útoků, i proti svým politickým oponentům, kteří ho - včetně Bhuttové - vinili ze snahy volby zfalšovat. V letošním roce zažil Pákistán více než 40 sebevražedných útoků, při nichž zahynulo nejméně 770 lidí.

Bénazír Bhuttová byla dvakrát pákistánskou premiérkou - poprvé od prosince 1988 do srpna 1990, podruhé od října 1993 do listopadu 1996. Její otec Zulfikar Alí Bhutto, který byl v letech 1973 až 1979 pákistánským premiérem, byl rovněž zavražděn. Ve svých vzpomínkách Bhuttová napsala: "Když jsem stála nad jeho hrobem, slíbila jsem si, že si nedopřeji odpočinku, dokud se do Pákistánu nevrátí demokracie."