volby_timor_192x128.jpgObyvatelé Východního Timoru dnes rozhodovali o složení parlamentu. Od rána se před volebními místnostmi tvořily dlouhé fronty a předpokládá se vysoká účast. První výsledky by mohly být známy začátkem příštího týdne.

Ačkoli o hlasy voličů usilovalo 14 politických stran, hlavní souboj se očekával mezi současnou vládní stranou Fretilin bývalého premiéra Mariho Alkatiriho a Národní radou timorského odporu (CNRT), kterou nedávno založil bývalý prezident José Alexandr Xanana Gusmao.

Předpokládá se, že se ani jedné z těchto stran nepodařilo získat dostatek parlamentních křesel na to, aby mohla vládnout bez koaličních spojenců. Právo volit mělo 522.000 občanů a v sázce bylo podle agentury AP 65 parlamentních křesel.

Julio Tomas Pinto z východotimorské univerzity očekává, že oba hlavní soupeři získají po 20 mandátech. Na sestavení vlády by ale potřebovali 35 křesel, takže vítěz bude muset hledat koaliční spojence mezi ostatními stranami.

Oba rivalové věří ve své vítězství

volby_timor_01_192x128.jpgGusmao byl prvním prezidentem od vyhlášení nezávislosti Východního Timoru na Indonésii v roce 2002 a platí stále za charizmatického vůdce odboje. Alkatiri, který byl nucen rezignovat po vlně násilí, o něm řekl, že má mocenské ambice, ale žádný smysluplný plán. Gusmao zase o Alkatirim prohlásil, že za pětiletého vládnutí Fretilin stál v čele neschopné vlády.

Alkatiri řekl, že věří, že jeho strana zvítězí, a vyzval Východotimořany, aby volební výsledek přijali. Víru ve vítězství vyjádřil i mluvčí CNRT. Upozornil ale na možné podvody, protože ve dvou okresech byly nalezeny předem vyplněné volební lístky. Na dnešní hlasování dohlíželo 500 zahraničních pozorovatelů.

V zemi neklidu panuje klid

timor_svet_mapa_250x119.gifVolební kampaň v úvodu provázely nepokoje, zabiti byli dva Gusmaovi stoupenci. Poté už se ale obešla bez větších incidentů a klidný byl i dnešní den voleb.

Současné volby jsou na Východním Timoru už třetí v krátké době. Od dubna se konala dvě kola prezidentských voleb, v nichž zvítězil José Ramos Horta.

Východní Timor byl 25 let pod vládou Indonésie a odtrhl se od ní po referendu z roku 1999, které doprovázely násilnosti. Až do roku 2002 pak Východní Timor spravovala OSN. Loni v zemi došlo k četným nepokojům, když vládní kabinet propustil 600 vzbouřených vojáků. Zahynulo tehdy téměř 40 lidí a 155.000 osob prchlo z domovů. K obnovení pořádku byly do země povolány zahraniční jednotky.

Země patří k nejchudším na světě, ale má velké nerostné bohatství, které může přispět ke zvýšení životní úrovně tamního milionu obyvatel.