Spojené státy, Japonsko a další země vyjádřily znepokojení nad čínským raketovým testem, při němž byl před týdnem zničen dosluhující meteorologický satelit. Podle agentury Reuters to byla první takováto zbraňová zkouška ve vesmíru za posledních více než dvacet let a vlády zmíněných zemí požádaly Peking o vysvětlení.


Test byl podle americké Rady národní bezpečnosti (NSC) proveden 11. ledna. Balistická raketa středního doletu byla z kosmodromu Si-čchang vypálena na čínskou meteorologickou družici ve výšce 865 kilometrů nad Zemí. Podle mluvčího NSC byl satelit, který byl na polární oběžnou dráhu vypuštěn v roce 1999, nárazem střely zničen.


Podle nejmenovaného činitele americké vlády snímky amerických družic potvrdily, že satelit již není na své orbitě a že po zásahu se do prostoru dostaly stovky úlomků zničeného stroje. Zmíněný činitel americké zpravodajské stanici CNN zároveň sdělil, že Čína už v minulosti provedla tři podobné, ale neúspěšné testy.


"Jsme tím znepokojeni, a to jednak s ohledem na mírové využívání kosmu, jednak z bezpečnostního hlediska," reagoval na informace o testu hlavní tajemník japonské vlády Jasuhisa Šiozaki. Tokijský kabinet podle něj požádal Peking o potvrzení zkoušky a vysvětlení jejích cílů.


K Tokiu se připojil i Washington, podle nějž "vývoj a zkoušení takových zbraní není v souladu s duchem spolupráce, o níž obě země při civilním využití vesmíru usilují," uvedl mluvčí NSC Gordon Johndroe. Podle analytiků oslovených agenturou AP se zničený satelit mohl pohybovat ve stejné výšce jako některé americké špionážní družice, což by představovalo i nepřímé ohrožení obranného systému Spojených států.


Znepokojení nad testem vyjádřily také vlády Kanady a Austrálie. Naproti tomu ruský ministr obrany Sergej Ivanov zprávy o testu označil za "přehnané".


Podle japonské agentury Kjódó již obdržel ministr zahraničních věcí Taró Aso z Pekingu odpověď, v níž byl údajně ujištěn, že test je v souladu s mírovým využitím vesmíru. Oficiálně však zkoušku zatím nepotvrdil. Pokud by se tak stalo, mohlo by to pro Čínu znamenat vážné komplikace, neboť zbraňové zkoušky v kosmu jsou mezinárodními smlouvami zakázané.


Poslední známý raketový test v kosmu provedly Spojené státy ještě v dobách studené války, 13. září 1985. Washington poté ukončil tyto zkoušky kvůli obavám z možného poškození civilních i vojenských družic pozůstatky zničeného satelitu.
V loňském roce vyhlásil americký prezident George Bush novou vesmírnou strategii USA, v níž mimo jiné zmínil právo Spojených států zabránit nepřátelům v přístupu do kosmu. Satelity obíhající Zemi po nízké orbitě jsou v současnosti nezastupitelné pro armádní komunikaci a navádění malých raket na cíl. Úspěšný test tak podle analytiků ukázal zranitelnost americké obrané strategii.


"Kdybychom šli například do války kvůli Tchaj-wanu, jednou z prvních věcí, kterou by (Číňané) pravděpodobně udělali, by bylo sestřelení našich nízkoorbitálních špionážních družic. Vyřadili by nám naše oči," vysvětlil CNN odborník na bezpečnostní otázky John Pike. "Je proto překvapující a znepokojující, že si (Číňané) vybrali tento moment k demonstrování svých vojenských možností, které mohou být namířeni jedině proti Spojeným státům," dodal Pike.