Neobvykle tvrdě kritizoval americkou politiku vůči Iráku přední představitel ministerstva zahraničí USA. Ředitel odboru Blízkého východu Alberto Fernandez v sobotu v rozhovoru pro arabskou televizní stanici Al-Džazíra údajně prohlásil, že Spojené státy v Iráku prokázaly aroganci a stupiditu. Podle mluvčího ministerstva jde ale o nedorozumění způsobené špatným překladem.


"Snažili jsme se udělat pro Irák to nejlepší, ale myslím, že mnoho věcí je možné kritizovat. Spojené státy bezpochyby projevily vůči Iráku aroganci a stupiditu," řekl Fernandez.


Fernandez poskytl rozhovor televizní stanici v arabštině, později zveřejněné anglické citace pocházejí z webových stránek televize. "Není to přesná citace toho, co řekl," komentoval to později mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack. Nedorozumění podle něj způsobil špatný překlad.


Fernandez v rozhovoru pro Al-Džazíru dále řekl, že s výjimkou teroristické organizace Al-Káida jsou Spojené státy připraveny jednat v Iráku s kýmkoli ve snaze dosáhnout národního usmíření v zemi. Zároveň varoval, že neúspěch spojenců v Iráku by znamenal katastrofu pro celou oblast.


"Jsme otevřeni dialogu, protože víme, že východiskem z nynějšího pekla zabíjení v Iráku může být jedině národní usmíření," uvedl americký diplomat. Ani on však neupřesnil, za jakých podmínek jsou USA a irácká vláda ochotny zahájit jednání s povstalci a zejména jaký rozsah amnestie jsou připraveny jim nabídnout za složení zbraní.


"Vývoj v Iráku se neubírá správným směrem, ale není to jen nezdar Spojených států. Pro USA by nezdar v Iráku byl neúspěchem, ale pro oblast Blízkého východu by byl katastrofou," prohlásil Fernandez.


Během tohoto měsíce již v Iráku zahynulo téměř osm desítek Američanů, a říjen 2006 se tak pro americké vojáky stane jedním z nejhorších měsíců od začátku invaze v roce 2003. Prezident George Bush přiznává, že nynější situace v Iráku je obtížná, a v sobotu proto jednal s nejvyššími zástupci armády o případných změnách dalšího postupu. Konflikt v Iráku je je jedním z nejdůležitějších témat blížících se amerických parlamentních voleb, kvůli nespokojenosti veřejnosti s jeho vývojem republikáni ve volbách pravděpodobně ztratí významnou část voličské podpory.