KLDR rezolutně odmítá jednat o svém jaderném programu pod nátlakem nebo pod sankcemi Spojených států. V projevu na summitu Hnutí nezúčastněných zemí to dnes v Havaně řekl předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění (severokorejského parlamentu) Kim Jong-nam.

Severní Korea má jaderné zbraně jako zastrašující prostředek k zajištění pevného míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově, prohlásil Kim. "Neexistuje žádný důvod, abychom se pod americkými sankcemi vrátili k jednacímu stolu," citovaly jeho slova světové agentury.

Za "jadernou mocnost" se Pchjongjang prohlásil v únoru 2005. Vlastní jednu nebo více jaderných bomb, dosud však neprovedl žádný jejich test. Kromě Severní Koreje jsou v rámci HNZ jadernými mocnostmi Indie a Pákistán, pozornost mezinárodního společenství pak v posledních měsících k sobě poutá také kontroverzní jaderný program Íránu.

Severní Korea obvinila Washington, že přivedl jednání o jejím jaderném programu na mrtvý bod a jednostranně na ni uvalil sankce. "Spojené státy hrozí Severní Koreji za použití nejrůznějších manévrů a obviňují ji, že tvoří součást ´osy zla´, jen aby tak ospravedlnily preventivní jaderné útoky, jichž by se mohla stát terčem," prohlásil dnes Kim Jong-nam. USA podle něj nerespektují dohody komise "šestky" (účastníků šestistranných jednání, jichž se účastní kromě Pchjongjangu Jižní Korea, USA, Japonsko, Čína a Rusko), pokračují v jednostranných sankcích, blokují jednání a zhoršují situaci až k nepředvídatelnému bodu, řekl severokorejský zástupce na havanském 14. summitu HNZ.

Summit byl zahájen 11. září a dnes končí. Se zájmem je ještě očekáván zejména výsledek důležité schůzky indického premiéra Manmóhana Singha a pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. Podle oficiálních pákistánských zdrojů, na které se odvolává agentura AFP, by jejich setkání mohlo odblokovat ustrnulá jednání o sporném území Kašmíru.