"Amerika je zpátky," prohlásil v úterý na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého zahraničněpolitického a bezpečnostního týmu nastupující prezident USA Joe Biden. Spojené státy jsou podle něj připraveny znovu zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Biden potvrdil výběr Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí společně s dalšími již dříve oznámenými nominacemi.

Jedním ze zásadních témat nastupující administrativy bude podle Bidena boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V budoucí vládě bude mít pozici na úrovni ministra s přístupem do Národní bezpečnostní rady (NSC). Podle Bidena se tak poprvé dostane otázka klimatických změn na pořad zásadních jednání o americké bezpečnosti.

"Je to tým, který je odrazem skutečnosti, že Amerika je zpátky, připravená vést svět, ne se z něj stahovat," řekl Biden, který staví svou diplomatickou vizi na kontrastu k dosavadní zahraniční politice republikána Donalda Trumpa, jež stála na principu "Amerika na prvním místě". To podle kritiků mnohdy zatížilo vztahy USA s tradičními spojenci.

Biden prohlásil, že jej při nedávných rozhovorech s dalšími světovými lídry zarazilo, "jak moc se těší na to, až Spojené státy znovu zaujmou svou historickou roli globálního lídra v (oblasti) Pacifiku, stejně jako Atlantiku, po celém světě".

Nastupující prezident USA kromě Blinkena rovněž potvrdil do funkce národního bezpečnostního poradce Jakea Sullivana, Lindu Thomasovou Greenfieldovou jako kandidátku na velvyslankyni USA při OSN a Alejandra Mayorkase jako uchazeče o post ministra pro vnitřní bezpečnost. Avril Hainesová by se pak měla stát ředitelkou tajných služeb (DNI).

John Kerry ve svém vystoupení prohlásil, že se s klimatickými změnami nemůže vypořádat jen jedna země, ale musí se spojit celý svět.

Označil za správné, že Biden chystá hned první den své vlády přivést USA zpět k pařížské klimatické dohodě z roku 2015, bude podle něj však potřeba přijmout ještě další kroky.

Všechny Bidenem oznámené kandidáty kromě Kerryho a Sullivana musí do jejich funkcí potvrdit Senát. Po listopadových volbách přitom zatím není jasné, která ze stran vlivnou horní komoru Kongresu ovládne. O tom rozhodne až dvojice ostře sledovaných hlasování v Georgii na začátku ledna.

Několik republikánů však již vyjádřilo nesouhlas s některými kandidáty, kteří jsou většinou zkušenými činiteli z bývalé administrativy demokrata Baracka Obamy. Všichni mají vzdělání z prestižních amerických univerzit a jsou dobře známí ve washingtonských i mezinárodních diplomatických kruzích.

Republikánský senátor Tom Cotton například prohlásil, že se Biden obklopuje "objímači pand", kteří nebudou prosazovat dostatečně silný postup vůči Číně. Podle Marca Rubia, který je členem zahraničního výboru, jenž bude Bidenovy nominandy posuzovat, je výběr budoucího prezidenta "neinspirativní".

Podle demokratovy kanceláře jsou však všichni zvolení činitelé "krizí ozkoušení lídři", kteří se budou schopni zhostit svých povinností naplno hned od prvního dne ve funkci.