Ekvádorská vláda zablokovala přístup k internetu zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, který kvůli obavám z vydání do USA žije už téměř šest let na ekvádorské ambasádě v Londýně. Informovala o tom ve středu agentura EFE s odvoláním na mluvčí ekvádorské vlády. Vláda v prohlášení uvedla, že počítačový expert Assange byl odpojen od internetu v úterý.

Důvodem tohoto kroku bylo porušení dohody, v níž se Assange loni v prosinci ekvádorské vládě písemně zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států. Assange má od prosince ekvádorské občanství, už v roce 2012 mu tamní vláda udělila politický azyl.

V prohlášení ekvádorské vlády se také uvádí, že Assange svými příspěvky na sociálních sítích "ohrozil dobré vztahy, která má Ekvádor s Británií a ostatními zeměmi Evropské unie i dalšími státy". O konkrétních výrocích tohoto australského programátora se prohlášení nezmiňuje.

Některé tiskové agentury ve středu uvedly, že důvodem odpojení mohla být Assangeova podpora katalánskému separatistickému expremiérovi Carlesi Puigdemontovi, jehož Španělsko viní ze vzpoury. Právě obava Ekvádoru z poškození vztahů s Madridem stála podle španělské agentury Europa Press za loňskou prosincovou dohodou Assange s ekvádorskou vládou.

Agentura Europa Press ve středu také uvedla, že Assange měl tento týden slovní přestřelku se státním tajemníkem britského ministra zahraničí Alanem Duncanem. Duncan o Assangeovi v dolní komoře britského parlamentu řekl, že "je otázkou času, kdy tento mizerný červ odejde z ambasády a vydá se justici". Zakladatel WikiLeaks mu odpověděl na twitteru. "Je lepší být červem, tvorem prospěšným půdě, než hadem," reagoval Assange.

Ekvádorská vláda zintenzivnila loni úsilí k ukončení Assangeova pobytu na své ambasádě. Ekvádor se podle ministryně zahraničí Maríe Espinosaové pokoušel dostat Assange z ambasády i tak, že po udělení občanství požádal Británii o přiznání diplomatického statusu, což Británie odmítla.

Nyní šestačtyřicetiletý Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Britský soud letos zamítl stížnost Assangeových advokátů na britský zatykač a rozhodl, že zatykač zůstává v platnosti. Advokáti argumentovali mimo jiné tím, že švédská prokuratura vyšetřování zastavila. Britské úřady zatykač vydaly v roce 2012 proto, že Assange porušil podmínky stanovené soudem při jeho propuštění na kauci a nedostavil se k soudu.

Ekvádor odstřihl australského hackera od internetu na své ambasádě už v říjnu 2016 poté, co server WikiLeaks zveřejnil soukromé e-maily šéfa kampaně tehdejší demokratické kandidátky na prezidenta USA Hillary Clintonové.