Američtí demokraté se s vervou pustili do prezidenta Donalda Trumpa za jeho výroky kritizující demontáž konfederačních symbolů a za slova o stejné vině neonacistů i jejich odpůrců na incidentu v Charlottesvillu. Napsal to dnes americký server The Hill. Demokraté žádají o kongresová slyšení, publikují protestní reklamy v médiích, rozesílají rozhořčené dopisy a hrozí ústavní žalobou.

Demokraté využívají všech prostředků a republikáni v Kongresu se ocitli v defenzivě, píše server. Na jedné straně řádění stoupenců bělošské nadřazenosti odsuzují, na straně druhé se ale zdráhají prezidenta přímo kritizovat.

Černošští poslanci z Demokratické strany žádají odstranění všech jižanských symbolů z parlamentní budovy. Demokraté žádají, aby rozpočet na příští rok obsahoval více prostředků na podporu nevládních skupin bojujících za občanská práva a proti rasismu. Členové a stoupenci Demokratické strany jsou zavaleni e-maily vyslanými z ústředí, které kritizují "morální selhání" republikánů.

Incident v Charlottesvillu a problematická reakce Bílého domu změnily strategii demokratů, uvádí The Hill. Poučeni z neúspěšné předvolební kampaně se dosud vyhýbali přímým útokům na Trumpa, jejich stranický program na rok 2018 se o prezidentovi ani slovem nezmiňuje. Nový vývoj ale jejich úvahy mění: nechtějí ustat v tlaku na republikánské poslance, dokud i oni Trumpovo chování neodsoudí.

Vedení Republikánské strany se ale tlaku demokratů nebojí, tvrdí The Hill. Podle průzkumů Trumpova podpora ve straně nijak neutrpěla, pohybuje se stabilně kolem 80 procent. Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon se domnívá, že kampaň demokratů bude mít opačný efekt a podporu prezidenta naopak zvýší. "Ničte další sochy, přivolávejte revoluci. Čím víc, tím líp," řekl Bannon listu The New York Times.