Hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon nemá v Bílém domě jistý už ani týden. Shodují se na tom americká média, podle nichž se rapidně stupňuje tlak na prezidenta, aby svého blízkého spojence odvolal. Přispěla k tomu zejména Trumpova zprvu zdrženlivá reakce na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty, již někteří dávají do souvislosti s Bannonovými radikálními postoji.

Bannon se po víkendovém krveprolití v Charlottesville, kde zemřela účastnice poklidné demonstrace po nárazu auta řízeného bělošským radikálem, ocitl v palbě kritiky demokratů i řady republikánů, kteří jsou přesvědčeni, že razí toleranci vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii.

"Myslím, že prezident má před sebou hodně dlouhou cestu ke zlepšení své veřejné popularity. Vyrazí na ni, pokud začne naslouchat jiným lidem než těm, kteří jej dovedli až takto hluboko," řekl televizi CNN republikánský kongresman Carlos Curbelo, který je stejně jako někteří další spolustraníci přesvědčen, že by Bannon měl přijít o svou funkci.

Bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News dlouhodobě vadí levici i řadě občanských skupin, které mu vyčítají xenofobní názory. Počet jeho kritiků však v posledních dnech začal výrazně růst a patří k nim i mnozí Trumpovi spolupracovníci včetně nového personálního šéfa jeho úřadu Johna Kellyho. Tento Trumpův oblíbený generál při inspekci náplně Bannonovy práce přišel na to, že má sice k dispozici rozsáhlý tým, ale nemá prakticky žádné konkrétní povinnosti.

Proti Bannonovi se vyjadřují i další lidé z Bílého domu, jako je hlavní bezpečnostní poradce Herbert Raymond McMaster či Trumpův zeť Jared Kushner. V neděli jej kritizoval i někdejší krátkodobý šéf prezidentova tiskového oddělení Anthony Scaramucci.

Podle zdrojů televize CBS News by mohl Trump oznámit odvolání svého hlavního stratéga již tento týden.

Prezident sice dosud nad Bannonem držel ochrannou ruku, zčásti patrně i proto, že mu jeho postava zajišťuje sympatie krajně konzervativního křídla republikánských voličů. V posledních dnech však údajně dospěl k přesvědčení, že jeho vinou z úřadu unikají informace na veřejnost. Stejné podezření přispělo i k pádu bývalého personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.