Nově zvolený americký prezident Donald Trump označil rozruch okolo údajných ruských hackerů za "politický hon na čarodějnice". V novinovém rozhovoru se současně pozastavil nad tím, že se nemluví o čínských hackerech.

"Čína se poměrně nedávno pirátsky zmocnila 20 milionů jmen státních úředníků. Proč o tom nikdo nemluví? Je to politický hon na čarodějnice," řekl Trump listu The New York Times. Připomněl, že hackeři pronikli i do Kongresu a Bílého domu, Spojené státy se podle něj staly hackerskou metropolí světa.

V daném případě jde ale podle něj o reakci demokratů na porážku ve volbách: "Ve volbách tvrdě prohráli. Vyhrál jsem ve více obvodech než Ronald Reagan. Pociťují to jako ostudu. Do jisté míry je to hon na čarodějnice. Zaměřují se na toto téma," prohlásil nástupce Baracka Obamy, který se má za dva týdny ujmout nejvyššího úřadu.

Trump se takto vyslovil ještě před páteční schůzkou s představiteli tajných služeb USA, kteří ho informovali o skandálu kolem údajného zasahování ruských hackerů do nedávných amerických prezidentských voleb.

Schůzku Trump ocenil jako konstruktivní a zdůraznil, že žádný hackerský útok z Ruska, Číny či odjinud nijak neovlivnil výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech. Nicméně podle agentury AFP nezpochybnil obvinění na adresu Ruska, jak dosud činil, a vyslovil se pro zřízení programu proti počítačovým pirátům během prvních 90 dnů svého působení v čele USA.

"Ačkoliv Rusko, Čína, jiné země, skupiny či jednotlivci zvnějšku se ustavičně snaží proniknout do počítačových sítí našich vládních institucí, našich podniků a organizací, včetně Demokratické strany, nemělo to naprosto žádný dopad na výsledek voleb," uvedl Trump v prohlášení, vydaném po schůzce.

"Skutečností je, že nedošlo k zásahům do činnosti zařízení sčítajících hlasy," dodal s tím, že byly zaznamenány i pokusy proniknout do počítačových systémů republikánů, ty ale neuspěly.

S Trumpem, který nastoupí do úřadu za dva týdny, se v jeho newyorském sídle v mrakodrapu Trump Tower setkali šéf amerických zpravodajských služeb James Clapper, ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan a ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey.

Trump v pátek rovněž uvedl, že míní požádat výbory Kongresu, aby vyšetřily, jak je možné, že televize NBC získala tajné informace ohledně vměšování ruských hackerů do prezidentských voleb ještě dříve než on.

Tajné služby předaly prezidentovi Baracku Obamovi svou zprávu o ruském vměšování ve čtvrtek.

Bílý dům zaregoval prostřednictvím svého mluvčího, který ujistil, že informace, použité NBC, rozhodně neunikly z Bílého domu.