Nejméně 29 lidí bylo zraněno při mohutné explozi, která v noci na neděli středoevropského letního času otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku. Novou bilanci zveřejnili newyorští hasiči. Žádné ze zranění údajně není vážné. Agentuře Reuters guvernér amerického státu New York Andrew Cuomo řekl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by výbuch měl nějakou spojitost s mezinárodním terorismem. Zdůraznil však, že vyšetřování je teprve na začátku.

"Výbuch bomby v New Yorku je zjevně teroristický čin, ale není to napojeno na mezinárodní terorismus. Jinými slovy, nenašli jsme žádné spojení s IS a podobně," řekl Cuomo.

"Podle toho, co zatím víme, a toho je omezené množství, mohl tyto bomby sestrojit téměř kdokoli a použít mobilní telefony jako časované rozbušky. Návody jsou všude na internetu a hrubost (zpracování), umístění (výbušnin) a relativní neúčinnost výbušnin neukazuje na to, že by v tom hrála nějakou roli nějaká vyspělejší organizace," řekl Reuters zdroj z vyšetřování, který si nepřál být jmenován.

Incident podle Cuoma prověřují specialisté Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). "Zjistíme, kdo tyto výbušniny umístil, a potrestáme viníky. Nedovolíme těmto lidem a tomuto druhu hrozeb, aby narušovali náš život v New Yorku," řekl guvernér.

Podle zdroje z vyšetřování, který citovala agentura Reuters, hrubé zpracování bomby a relativní neúčinnost výbušniny neukazuje na to, že by v případu hrála roli nějaká vyspělejší organizace. Motiv činu ale vyšetřovatelé zatím neznají.

Nedaleko místa exploze našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem, který jako další možnou bombu prozkoumali policejní pyrotechnici. Výbuch způsobila podle policejních zdrojů stanice CNN nálož umístěná v boxu připomínajícím krabici na nářadí, jež stála před jedním z domů.

Byl zveřejněn záznam z bezpečnostních kamer, které zachytily výbuch na Manhattanu

Podle zpravodajské stanice Fox News není zatím jasné, co hrnec obsahuje. Podobné zařízení použili atentátníci před třemi lety k útoku v cíli maratonu v Bostonu. Policie vyzvala obyvatele v okolí podezřelého nálezu, aby se vzdálili od oken svých bytů

Starosta New Yorku Bill de Blasio prohlásil, že zatím neví o konkrétní a věrohodné hrozbě proti New Yorku ze strany nějaké teroristické organizace. Sobotní exploze, kterou nicméně de Blasio označil za "záměrný čin", si vyžádala desítky zraněných.

Televize CNN s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek již dříve uvedla, že vyšetřovatelé se na základě předběžných informací domnívají, že výbuch na Manhattanu způsobila nálož umístěná v popelnici nebo poblíž ní. 

Výbuch, k němuž došlo v sobotu kolem 20.30 místního času (v neděli 2.30 středoevropského letního času), poničil podle svědků okolní budovy i vozidla. Stovky lidí z místa utekly. Na místo se sjelo množství sanitek, hasiči a policejní auta. Guvernér Cuomo v neděli novináře informoval, že všichni zranění již byli propuštěni z nemocniční péče, a prohlásil, že jen díky velkému štěstí nikdo nepřišel o život. 

"Ze zdi mi spadly obrazy, záclony se vznášely jako při silném poryvu větru," řekla agentuře Reuters Neha Jainová, která žije poblíž. "Pak jsme ucítili kouř. Šli jsme dolů zjistit, co se stalo, ale hasiči nás okamžitě poslali zpátky."

Lidé, kteří byli přímo na ulici, popisují, že po explozi viděli vyšlehnout mohutný oheň, jenž vzápětí zmizel. Vzduchem létaly kousky kovu. "Malé kovové úlomky, sotva dva centimetry, měli lidé v tělech, v obličejích," řekl webu New York Daily News Ramon Lopez.

O síle exploze svědčí podle amerických médií fakt, že výbuch velmi zřetelně zaznamenali i lidé nacházející se pět i více bloků daleko. Místní obyvatelé se podle televize CNN shodují na tom, že by nastraženou výbušninu čekali spíše na exponovanějším místě New Yorku, a ne ve své poklidné rezidenční čtvrti. Policie oblast evakuovala a uzavřela. Varovala také, že motoristé musí počítat s dlouhými zdrženími. Incident rovněž ovlivnil provoz na některých trasách metra.

V sobotu vybuchla podomácku sestrojená bomba v New Jersey, a sice nedaleko tratě, na které se měl běžet charitativní závod. V době exploze nebyli u místa výbuchu žádní lidé a bomba ani nezpůsobila žádné škody. Newyorský starosta de Blasio řekl, že neexistuje žádné specifické spojení mezi výbuchy v New Jersey a New Yorku.

K explozi došlo jen několik dní před zasedáním Valného shromáždění OSN, které se bude v New Yorku konat. Cuomo uvedl, že z preventivních důvodů bylo do newyorských ulic vysláno tisíc policistů nad rámec běžných hlídek a zvýšená policejní přítomnost bude ve městě patrná celý příští týden.

Ukončíme to, slíbil Trump

V reakci na výbuch slíbil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump výrazně tvrdší postoj. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová varovala před unáhlenými závěry, které by například přisoudily explozi teroristům.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Žijeme v době, kdy musíme velmi přitvrdit. Bude lépe, když budeme velmi, velmi tvrdí," řekl Trump na sobotním předvolebním mítinku v Coloradu, kde lidem oznámil, že v New Yorku došlo k výbuchu. Ačkoliv v té době ještě nebylo jasné, zda šlo o úmyslný útok, a i republikánský magnát připustil, že "nikdo neví, o co jde", vzápětí Trump událost nepřímo spojil s teroristickými činy ve světě. "Je to hrozné, co se děje v našem světě a v naší zemi. Budeme tvrdí, pohotoví a ostražití. A ukončíme to," slíbil voličům.

Trump učinil z ráznějšího přístupu k bezpečnosti jedno z hlavních témat své kampaně a vymezuje se vůči současnému prezidentovi Baracku Obamovi, jehož postoj vůči terorismu Trump považuje za málo důrazný a selhávající.

Clintonová, která stojí pevně za Obamou, vyjádřila soucit lidem zraněným při výbuchu, jeho další okolnosti ale nechtěla komentovat. "Podle mne je vždycky moudřejší počkat si se závěry na dostatek informací," řekla prezidentská kandidátka novinářům v letadle během cesty z Washingtonu do New Yorku, kde stejně jako Trump žije.

Byl zveřejněn záznam z bezpečnostních kamer, které zachytily výbuch na Manhattanu