Prezidentem Brazílie se prozatímně stal její dosavadní viceprezident Michel Temer. V čele největší latinskoamerické země nahradil prezidentku Dilmu Rousseffovou, jejíž dočasné sesazení ve čtvrtek odhlasovali senátoři. V půlroční lhůtě budou senátoři pod vedením předsedy nejvyššího soudu rozhodovat o definitivním sesazení Rousseffové. Temer již oznámil jména ministrů své vlády, která je o třetinu menší než vláda předchozí.

Rousseffová, která je viněna z manipulací s rozpočtovými výsledky před minulými volbami, své čtvrteční sesazení označila za puč a vyjádřila přesvědčení, že bude očištěna a do úřadu se vrátí. Přiznala, že se dopustila chyb, ale tvrdí, že nespáchala žádný zločin. Úpravy rozpočtu, ač nejsou legální, dělaly i jiné brazilské vlády. Podle serveru BBC k nim ale poslední vláda přistupovala častěji.

Osmašedesátiletou Rousseffovou, která do nejvyššího úřadu nastoupila v lednu 2011, čekaly při odchodu z prezidentského paláce podle listu El País asi 3000 příznivců, mezi nimi i exprezident Lula da Silva. Během dočasného odvolání zůstane Rousseffové rezidence, ochranka či plat, i když není jasné v jaké výši.

Pro dočasné odvolání první ženy v čele Brazílie se ve čtvrtek vyslovilo po více než dvacetihodinovém jednání 55 z 81 senátorů, proti bylo 22. Zatímco v tomto hlasování stačila prostá většina, pro definitivní zbavení prezidentky funkce by se musely vyslovit nejméně dvě třetiny senátorů. V takovém případě se Rousseffová nebude smět osm let ucházet o volenou funkci a do konce roku 2018 by měl být v čele země Temer.

Podle politologů je ale otázka, jak dlouho Temer v nejvyšším úřadu vydrží. Kromě toho, že mu hrozí proces odvolání ze stejného důvodu jako Rousseffové, má i nízkou podporu veřejnosti: podle nedávného průzkumu agentury Datafolha mu důvěřuje jen asi 16 procent obyvatel.

Pětasedmdesátiletý Temer dnes oznámil jako nového ministra zahraničí senátora a bývalého guvernéra Sao Paula Josého Serru (74). Finance povede dlouholetý guvernér centrální banky (2003-2011) Henrique Meirelles (70) a ministrem obrany bude poslanec Raul Jungmann (64), který působil jako ministr v 90. letech.

Podle politologů přispěla k pádu Rousseffové ekonomická krize, která je nejhorší v zemi za poslední tři dekády. Na vině je podle některých politika socialistické prezidentky, na recesi se ovšem významně podepsal pokles cen hlavních vývozních artiklů Brazílie - ropy, železné rudy a sóji.

Za oslabením popularity socialistické prezidentky stojí také rozvíření skandálu kolem státní firmy Petrobras, v němž čelí obvinění či vyšetřování z korupce desítky politiků z různých politických stran. Podle prezidentčiných příznivců je ale právě obvinění mnoha politiků v kauze důkazem toho, že Rousseffové vláda nemetla takové případy pod koberec. Sama Rousseffová v úplatkářském skandálu z ničeho vyšetřovateli obviňována není.

Jedním z politiků, který je podezřelý z korupce v kauze kolem Petrobrasu, je i protikandidát Rousseffové z posledních prezidentských voleb, senátor Aécio Neves, jehož vyšetřování ve čtvrtek povolil nejvyšší soud. V úterý senátoři zrušili mandát kolegovi Delcídiovi do Amaralovi, který rovněž čelí obvinění z korupce v kauze kolem Petrobrasu.