Kolumbijská vláda se dohodla s rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), že na jejich odzbrojení budou dohlížet zástupci OSN a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC). Oznámili to podle agentury AFP zástupci kolumbijské vlády a FARC po třech dnech jednání za zavřenými dveřmi v Havaně.

Způsob odzbrojení povstalců je posledním nevyřešeným bodem mírových rozhovorů, které se v Havaně vedou již tři roky.

Třístranná odzbrojovací komise bude složena ze zástupců rebelů, kolumbijské vlády a OSN a CELAC a bude dohlížet na dodržování příměří. Vytvořeny budou regionální, lokální a místní úřadovny, v nichž budou zástupci CELAC přebírat zbraně od ozbrojenců FARC, v jejichž řadách stále působí na devět tisíc bojovníků. Proces má začít po podpisu mírové dohody. Pro tu si vláda a povstalci již dříve stanovily konečný termín letošní 23. březen.

Až kolumbijský prezident pošle žádost do OSN a CELAC a tyto organizace ji schválí, měli by mezinárodní pozorovatelé přijet do Kolumbie nejprve na 12 měsíců; mise může být prodloužena.

Rozhovory o ukončení nejdelší války v Latinské Americe, která od roku 1964 stála život 220 tisíc lidí a miliony obyvatel přinutila opustit svůj domov, začaly v Havaně v listopadu 2012. Dosud se vyjednávači dohodli na pozemkové reformě, zapojení někdejších povstalců do politiky a na společné strategii omezení obchodu s drogami. Spolupracovat by strany měly i při odstraňování nevybuchlých min.

V prosinci podepsaly obě strany dohodu o finančním odškodnění obyvatel Kolumbie, které poškodily útoky vládních vojsk či povstalců během jejich dlouholetého konfliktu. Vláda rovněž přislíbila, že se postará o obnovu infrastruktury ve venkovských oblastech.

Vyjednávači se dohodli i na vytvoření zvláštních tribunálů, které budou soudit bojovníky FARC i vládní vojáky v souvislosti s jejich bojovou činností.