Kuba, Uzbekistán a Čína si polepšily v seznamu států, který sestavuje americké ministerstvo zahraničí podle nasazení v boji proti pašování lidí. Několik dalších zemí, mezi nimi například Bělorusko nebo Jižní Súdán, si naopak pohoršilo. O seznamu, který americká diplomacie vede od roku 2003, informovala agentura Reuters.

"Pašování lidí je urážkou lidské důstojnosti a útokem proti svobodě," uvedl v úvodu statistické zprávy americký ministr zahraničí John Kerry. Podle Mezinárodní organizace práce je pašování lidí výnosným mezinárodním byznysem s ročním ziskem kolem 150 miliard dolarů. Dvě třetiny této částky podle odhadů připadají na zisky z pašování a sexuálního zotročování žen, tedy na takzvaný obchod bílým masem.

Ministerstvo zahraničí USA ve zprávě rozdělilo státy do tří skupin: zatímco země v první skupině splňují základní standardy amerického a mezinárodního práva, druhé o dosažení této úrovně aspoň usilují. Ve třetí skupině jsou státy, které těmto požadavkům neodpovídají a ani se o to nesnaží.

Do první skupiny USA zařadily většinu států Evropské unie, z nových členských zemí ale jen Českou republiku, Slovensko a Polsko. Ve druhé skupině figurují pobaltské a balkánské země EU, Maďarsko, Řecko, Kypr a Malta.

Kuba, která byla přeřazena ze třetí do druhé skupiny, podle zprávy vyvinula značné úsilí, aby se přiblížila mezinárodním standardům. Sdílí například data se zahraničními partnery a nabízí pomoc obětem. Podniká rovněž údajně kroky proti obchodu se ženami a otrocké práci.

Ze třetí do druhé skupiny byl přeřazen i Uzbekistán, který dlouhodobě čelí obvinění z organizování táborů nucených prací při sklizních bavlny. Uzbecká vláda byla podle zprávy odměněna za to, že přijala zákon proti otrocké práci dětí a zavedla vysoké pokuty pro šéfy firem, které dětskou práci v zemědělství využívají.

V umístění si rovněž polepšila Malajsie a Saúdská Arábie, které americká diplomacie přesunula ze třetí do druhé skupiny.

Ve třetí skupině naopak zůstaly státy jako Írán, Severní Korea, Rusko nebo Venezuela. Zařazeny do ní byly nově Jižní Súdán, Burundi, Belize nebo Bělorusko.