Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila usnesení vybízející prezidenta USA Baracka Obamu, aby umožnil dodávky zbraní na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP. Americká podpora Ukrajině je prozatím omezena na diplomatickou pomoc a dodávky podpůrného vojenského materiálu, nikoli však zbraní.

Pro rezoluci zvedlo ruku 348 poslanců, 48 bylo proti. Sněmovna reprezentantů má celkem 435 členů.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na Twitteru napsal, že důležitý je fakt, že rezoluce získala podporu republikánskou i demokratickou.

Předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy, dolní komory parlamentu, Alexej Puškov dokument považuje za agresivní, neboť může situaci na východě Ukrajiny vyhrotit. "Tato rezoluce je přímým voláním po válce," řekl místopředseda parlamentní frakce ruské vládní strany Jednotné Rusko Franc Klincevič.

Představitelé americké diplomacie tvrdí, že činitelé Obamovy administrativy o poskytnutí vojenské pomoci v podobě smrtonosných zbraní diskutují. Čekají ale na to, zda budou dodržovány dohody z Minsku, dojednané v únoru, podle kterých má na východě Ukrajiny platit příměří.

 USA dodaly Ukrajině vojenskou pomoc již dříve, například radary proti minometným střelám nebo brýle pro noční vidění. Řada republikánských i demokratických zástupců v Kongresu je pro to, aby Spojené státy poskytly Ukrajině v rámci boje proti proruským separatistům také smrtonosné zbraně.

Právní cesta pro dodávky zbraní z USA již existuje. Loni v prosinci americký Kongres schválil právní předpis, který umožňuje zbrojní dodávky na Ukrajinu. Obama sice tento zákon podepsal, nadále ale může rozhodnout, zda zbraně skutečně Ukrajině poskytne.

Někteří spojenci USA ze Severoatlantické aliance, především Německo a Francie, jsou proti dodávce zbraní na Ukrajinu. Obávají se eskalace konfliktu.