Lékaři a sestry pracující pro americkou armádu se podílejí na mučení osob zadržovaných pro podezření z terorismu.

Podle serveru BBC se to uvádí v nové zprávě vytvořené nezávislým panelem vojenských, zdravotnických i právních expertů. To ale odmítají jak americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), tak ministerstvo obrany.

Podle studie se lékaři podílejí na přípravě i vlastním mučení vězňů a na "krutém, nelidském a ponižujícím zacházení" s nimi. Dva roky trvající výzkum provedl americký lékařský ústav a nadace Open Society založená finančníkem Georgem Sorosem.

Podle zprávy tajná spolupráce se zdravotníky začala po útocích z 11. září 2001 proti Spojeným státům, a to v amerických věznicích v Afghánistánu, na základně Guantánamo na Kubě a v dalších tajných věznicích CIA.

 

"Zjistili jsme, že ministerstvo obrany a CIA skutečně změnily základní etické standardy pro usnadnění účasti zdravotníků na týrání zadržovaných osob," řekl BBC spoluautor studie Leonard Rubenstein. A podle něj tento stav trvá.

Nucené krmení i hledání slabých míst

Ve zprávě se uvádí, že zatímco některé praktiky, jako je waterboarding, byly již zakázány, po lékařích se stále požaduje, aby například vězně nutili jíst, což se děje prý v Guantánamu. Další kritizovanou činností je účast na výsleších, při nichž zdravotníci hledají u vězňů jejich slabá místa, jichž vyšetřovatelé mohou využívat.

Porušovány jsou tím prý etické standardy světové lékařské asociace a americké lékařské skupiny. Zpráva proto vyzývá americký senátní výbor zabývající se tajnými službami, aby provedl šetření lékařské činnosti v tajných věznicích.

Pentagon: Vězni dostávají dobrou péči

Mluvčí CIA Dean Boyd tvrdí, že zpráva "obsahuje závažné nepřesnosti a chybné závěry". "Je důležité zdůraznit, že CIA nedrží žádné vězně ve vazbě a prezident (Barack) Obama zastavil program vydávání, zadržování a vyslýchání osob v roce 2009," řekl.

Mluvčí Pentagonu Todd Breasseale řekl, že nikdo z kritiků vězeňské péče neměl přístup k zadrženým, jejich zdravotní dokumentaci nebo výslechovým procedurám na Guantánamu. Lékaře a sestry pracující na Guantánamu označil za "nezávislé profesionály".

Podle Breassealeho se vězňům dostává dokonce lepší zdravotní péče, než na jakou kdy v životě předtím narazili.