Bezpečnostní poradci navrhli americkému prezidentovi Baracku Obamovi během sobotní schůzky řadu možností, jak reagovat na údajné použití chemických zbraní syrskou vládou. Ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že americká armáda je již připravena i na variantu, že se prezident rozhodne pro vojenský zásah.

Damašek v neděli varoval Washington, že intervence "zažehne Blízký východ". Také Írán pohrozil před "tvrdými následky", pokud by Američané překročili v Sýrii "červenou čáru".

"Americká intervence bude mít velmi vážné dopady a rozdmýchá oheň, který zažehne Blízký východ," oznámilo podle Reuters syrské ministerstvo informací.

V syrské státní televizi také v neděli tamní ministerstvo zahraničí oznámilo, že povolí inspektorům OSN přístup do oblastí u metropole, kde se odehrál údajný středeční chemický útok. Experti OSN do Sýrie přiletěli již před týdnem. V sobotu se k nim připojila i vysoká představitelka OSN pro odzbrojení Angela Kaneová.

Moskva však zároveň varovala, aby se Západ nesnažil inspektorům podsouvat, že za použitím zbraní stojí Asadova armáda. Země, které zvažují vojenský zásah v Sýrii, by se měly vyvarovat "tragického omylu", uvedl mluvčí ruského ministerstva.

O možnostech vojenského řešení syrské krize v sobotu s Obamou jednali mimo jiné americký viceprezident Joe Biden, Obamova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová či šéf CIA John Brennan. Prezident USA se dosud zdráhal vojensky zaútočit proti Sýrii. Již před rokem se ale nechal slyšet, že by názor změnil v případě, kdyby Damašek sáhl do zásoby svých chemických zbraní. Tento týden povstalci od Damašku ohlásili nový údajný chemický útok, který si prý vyžádal stovky mrtvých.

"Ve spolupráci s mezinárodními partnery a s ohledem na výpovědi desítek svědků a záznamy o (zdravotních) symptomech zabitých shromažďují američtí zpravodajci nadále fakta, aby zjistili, co se stalo," uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. "Prezident také získal podrobný přehled o řadě potenciálních možností, které pro USA a mezinárodní společenství připadají v úvahu jako možná odpověď na použití chemických zbraní," dodal Obamův úřad.

Armáda je připravena

Ministr zahraničí John Kerry, který je na dovolené v Massachusetts, a ministr obrany Hagel, jenž nyní cestuje po Asii, se jednání s Obamou zúčastnili na dálku. Bílý dům odmítl prozradit, kdy schůzka skončila. Podle agentury Reuters ale trvala asi tři hodiny.

Jak řekl agentuře AFP zdroj z ministerstva zahraničí, šéf americké diplomacie se odhodlal k poměrně nezvyklému kroku: zatelefonoval svému syrskému protějšku Válidu Mualimovi. Mluvili spolu o údajném chemickém útoku a Kerry prý prohlásil, že "jestliže syrský režim nemá co skrývat, měl by okamžitě povolit přístup" do oblasti poblíž Damašku, kde se útok údajně odehrál.

Hagel již dal na vědomí, že americká je armáda připravena a že vláda zvažuje všechna pro a proti, a to včetně hodnocení zpravodajských služeb, právní aspekty i otázku mezinárodní podpory.

Obama možnost rychlého amerického zásahu proti Sýrii již dříve bagatelizoval, když poukázal na jeho problematičnost bez vytvoření silné mezinárodní koalice a získání mandátu od OSN.

O situaci v Sýrii v sobotu americký prezident telefonicky hovořil i s britským premiérem Davidem Cameronem. Oba vyjádřili "hluboké znepokojení" kvůli možnému použití chemických zbraní. Pokud se zprávy o použití chemických zbraní potvrdí, vyžádá si to podle nich "vážnou odpověď" od mezinárodního společenství.