Argentinská média neskrývají radost i překvapení nad volbou "svého" papeže. Výběr kardinála Jorgeho Bergoglia očividně zaskočil i většinu obyvatel této čtyřicetimilionové jihoamerické země.

"Světové překvapení: zatímco všichni věřili, že zvolen bude Ital Angelo Scola nebo Brazilec Odilio Scherer, kardinál z naší země získal nejvíce hlasů," napsal krátce po středeční volbě deník Diario Popular.

V Argentině je podle médií dosavadní hlava tamní katolické církve známa svou pracovitostí, ale také například důraznou opozicí vůči homosexuálním svazkům, které jsou v zemi legální.

Podle deníku La Nacion měl Bergogliův hlas ve Vatikánu vždy značnou váhu. List připomněl témata, kterým se kardinál během svých veřejných vystoupení v Argentině věnoval. "Mezi těmi nejdiskutabilnějšími jsou chudoba, drogy, dětská prostituce, potraty a homosexuální manželství," napsal deník. Otázkou podle něj je, nakolik se jim bude moci věnovat v nové funkci.

Deník Clarín si povšiml, že významný okamžik pro svou zemi propásla prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová. Přesně ve chvíli, kdy se svět dozvěděl jméno nového papeže, si podle listu stěžovala na svém twitterovém účtu, že se média nevěnovala jejímu úternímu projevu na téma regionálních investic.

Že by se Bergoglio skutečně mohl stát papežem, čekal jen málokdo. Byl sice ve skupině "možných papežů" – papabili, ale do role favorita ho nepasovala ani média, ani sázkové kanceláře. Tomu odpovídaly reakce na Svatopetrském náměstí i v Argentině. Po oznámení Bergogliova jména následovala chvíle ticha a překvapení, později vypukla neskrývaná radost.

Z nového papeže se skutečně neradují jen Argentinci, ale celá Latinská Amerika. "Messi, papež, Brazílie 2014. Co víc si můžeme přát?" napsal blogger Osvaldo Santacruzabascal v on-line debatě největšího argentinského deníku Clarín.

První dny Františka

Nově zvolený papež zahájil svůj první den v čele katolické církve skromnou modlitbou v římské bazilice Panny Marie Sněžné.

Během dne Františka provázela jen skupinka blízkých, včetně Georga Gänsweina, tajemníka jeho předchůdce Benedikta XVI.

Od 17:00 ho čeká mše v Sixtinské kapli spolu s kardinály.

V neděli bude sloužit svoji první mši Anděl Páně.

V úterý v 09:30 na slavnost svatého Josefa bude na Svatopetrském náměstí František sloužit inaugurační mši svého pontifikátu. Během ní dostane insignie papežské moci včetně palia (zvláštní štoly z bílé vlny s vyšitými kříži), papežského roucha či prstenu.

Té se zúčastní například americký viceprezident Joe Biden, první katolík v této funkci v dějinách USA, německá kancléřka Angela Merkelová nebo argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. Rád by na ni prý zavítal i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Papež František však na inaugurační mši pozval například i vrchního římského rabína Riccarda Di Segniho, jemuž dnes napsal dopis vyjadřující naději na zlepšení vztahů mezi židy a katolíky.

Ve středu chce místo generální audience přijmout zástupce ostatních církví.

Prezident Miloš Zeman spolu s blahopřáním papeže pozval do ČR na červencové oslavy 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velehrad.

První velká zahraniční cesta nového papeže Františka by mohla vést do Brazílie, kde se 23.-28. července v Rio de Janeiru uskuteční katolické Světové dny mládeže.

František po svém zvolení telefonoval svému předchůdci Benediktovi XVI., který dění ve Vatikánu sledoval z papežského letního sídla Castel Gandolfo nedaleko Říma. Vyjádřil přitom přání se s emeritním papežem setkat. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi dnes potvrdil, že schůzka se odehraje, ale ne v nejbližších dnech.

Venezuela: Čas Jižní Ameriky nastal

V záplavě gratulací z Ameriky svět pobavil "tradičně chávezovský" komentář Venezuely. Viceprezident Nicolás Maduro, který chce charismatického vůdce ve funkci nahradit, se nechal slyšet, že výběr nové hlavy římskokatolické církve ovlivnil ze záhrobí zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez, který při hlasování řídil Boží vůli.

"Víme, že náš velitel vystoupil na nebesa a stojí tváří v tvář Kristovi," řekl Maduro v projevu na caracaském knižním veletrhu. "Cosi výběr papeže ovlivnilo, někdo nový stál po boku Krista, řka: 'Zdá se, že čas Jižní Ameriky nastal'," prohlásil pateticky viceprezident.

Chávez podle Madura "může kdykoli na nebesích svolat ústavodárné shromáždění, aby pozměnil katolickou církev tak, aby lidé, očištěný lid Kristův, vládli na zemi".

Nového papeže vítá i evropský tisk

Evropský tisk spojuje osobu papeže Františka s očekáváním nového vývoje římskokatolické církve. Komentátoři si kladou otázku, zda papež povede církev k větší otevřenosti, či se stane "rigidním ochráncem starých dogmat".

"Povede tento stařec svou církev a její stoupence k větší otevřenosti vůči ženám a lidem s odlišnou sexuální orientací, nebo zůstane jako jeho předchůdci rigidním ochráncem starých dogmat?" ptá se v komentáři levicový francouzský list Libération.

Katolický La Croix naproti tomu připomíná "tíži následnictví", kterou pro Františka může být zvlášť obtížné nést v situaci, kdy "emeritní papež" Benedikt XVI. neodešel z Vatikánu.

Méně dogmatická církev

Le Parisien se v komentáři ptá, zda volbou Františka chtěli kardinálové změnit tón a představit tvář církve jako organizace méně dogmatické, humánnější a charismatičtější. "Je to skutečně bod obratu? Znalci to tvrdí. Na takový závěr je ale přece jen moc brzy," píše list.

Britský tisk "prvního papeže z Nového světa" uvítal, navzdory poznámkám o jeho protibritském postoji ke sporu Argentiny se Spojeným královstvím o Falklandské ostrovy.

"Doufáme, že jeho kázání schvalující argentinské stanovisko se nebude opakovat," napsal v úvodníku The Sun. Kardinál Bergoglio podle listu v roce 2011 prohlásil: "Falklandy jsou naše, je to naše země. Važme si těch, kdo tam položili své životy. Falklandy patří Argentině." Nový papež bude ovšem podle listu "v Británii vždy vítán".

Podle deníku The Times má papež "mimořádnou příležitost obnovit morální autoritu církve". Jeho konzervatismus nutně neznamená, že se nemůže pustit do reforem pošramocené církve, soudí list.

Video: Radost Argentinců na Svatopetrském náměstí

Podobného názoru je list The Daily Telegraph, který poukazuje na papežovu skromnost a na jeho milosrdenství. "Doufejme, že papež František dokáže oživit křesťanského ducha nejen na zelených pastvinách Nového světa, ale i v Evropě," napsal list.  Podle deníku Guardian je třeba zvolení nového papeže chápat jako "uznání faktu, že je nezbytné zahájit nový dialog s důrazem na sociální spravedlnost".

Papeži blahopřejí katolíci i muslimové, židé i pravoslavní

Blahopřání z kolébky křesťanství novému papeži Františku I. poslal jeruzalémský patriarcha římskokatolické církve, arcibiskup Fuád Tval. "Církev ve Svaté zemi čekala na volbu s napětím a netrpělivostí," uvedl arcibiskup.

Nové kroky papeže jsou s napětím očekávány i v islámském světě. Imám univerzity Al-Azhar v Káhiře šajch Muhammad Ahmad Tájib podle zprávy agentury ANSA očekává, že František I. se zasadí o normalizaci vztahů s muslimskými zeměmi. Ty narušily některé výroky papeže Benedika XVI., který se v roce 2006 o islámu nelichotivě vyjádřil. I jeho obhajoba katolických menšin žijících v arabských zemích vyvolala mezi muslimy nepochopení.

Ruské pravoslaví oceňuje, že František I. je znalcem východního křesťanství. Podle prohlášení moskevského patriarchátu je v Rusku nový papež znám jako hluboce pokorný člověk, který bude nepochybně pokračovat v dobrých tradicích vztahů mezi katolíky a pravoslavnými.

Duka: Ať se dílo daří!

Nového papeže uvítal i jediný český kardinál-volitel Dominik Duka. Nepotvrdil sice, zda pro něj v tajné volbě hlasoval, krátce po oznámení jména nového pontifika se ale na jeho profilu na Facebooku objevila zpráva: "Jsem šťasten, že volba papeže proběhla tak rychle. Modleme se, ať se novému papeži Františkovi dílo daří!".

Ve čtvrtek ráno potom na sociální síti popsal také své setkání s Jorgem Bergogliem už coby Františkem I. "Když jsem poprvé pozdravil sv. Otce Františka a gratuloval mu, řekl jsem, že se stal zázrak - z jezuity se stal dominikán. (papežové totiž nosí bílý hábit po papeži sv. Piu V., který byl dominikán, zatímco jezuité tradičně nosí hábit černý). Oba jsme měli radost," napsal Duka.