Americké ministerstvo obrany v pátek pozastavilo provoz všech stíhacích letounů F-35. Reagovalo tak na výsledek rutinní kontroly, při níž se zjistilo, že na lopatkách turbíny tryskového motoru jednoho z testovacích strojů tohoto typu v Kalifornii jsou praskliny. Informovala o tom agentura Reuters.

Zatím je podle Pentagonu předčasné dělat závěry, jaký bude mít zjištění vady vliv na další provoz letounů. Nejdříve chce dokončit vyšetřování závady. Ministerstvo v této souvislosti úzce spolupracuje s výrobcem motorů pro tyto letouny, společností Pratt & Whitney, a také s výrobcem samotných letadel, firmou Lockheed Martin.

F-35 je nejmodernější víceúčelová stíhačka. Jednou z jejích předností je, že je díky technologii Stealth velmi těžko zachytitelná radarem.   

Vývoj a výroba letounu F-35 Lightning II Joint Strike Fighter je nejdražším zbrojním programem v dějinách Spojených států.  Kromě Lockheed Martin se na něm podílí několik dalších zbrojařských firem. Vývoj finančně podporuje několik zemí NATO.

V amerických ozbrojených silách má F-35 nahradit všechny současné stíhačky a má se stát i základním bojovým letounem v rámci NATO. Pořízeno má být postupně přes 2400 strojů, náklady jsou odhadovány na téměř 400 miliard dolarů.

Bojové letadlo je vyráběno ve třech verzích, včetně varianty s kolmým startem a přistáním. Páteční zákaz startů se dotkl všech verzí.

Varianta F-35 pro námořnictvo měla problémy už před měsícem, kdy byly lety tohoto typu na čas přerušeny kvůli ohlášené závadě v paliovém systému jednoho ze strojů.

Celý projekt Joint Strike Fighter se od začátku potýkal s řadou dalších potíží - zdržely ho úpravy designu, problémy s hmotností, postupně odhalované konstrukční vady i složité programování softwaru. Kvůli tomu náklady rostou, v současné době jsou o 70 procent vyšší proti odhadům z roku 2001.