Soud v Albuquerque ve státě Nové Mexiko rozhodl, že má Pentagon asi 180 homosexuálním vojákům doplatit celkovou částku 2,4 milionu dolarů (47 milionu korun), o kterou přišli kvůli nucenému odchodu z ozbrojených sil. Žalobu na ministerstvo obrany USA podal Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Podle armádní praxe, zavedené v roce 1991, dostávali homosexuální vojáci v případě odchodu z armády pouze polovinu odstupného. Nařízení platilo po dobu uplatňování pravidla "neptej se a nemluv", podle něhož byli gayové a lesby uvolněni automaticky z armády v případě, že svou sexuální orientaci dali veřejně najevo.

Podle ACLU byli tito lidé "vystaveni dvojnásobné diskriminaci, když byli nejprve vyhozeni z armády a poté zbaveni možnosti využít i malý finanční příspěvek na přechod k civilnímu životu". Pentagon na soudní rozhodnutí reagoval oznámením, že se podřídí veškerým závěrům, které z něj vyplývají.

ACLU zažaloval Pentagon v roce 2010 kvůli případu bývalého seržanta amerického letectva Richarda Collinse. Ten byl uvolněn z armády poté, co jeho dva kolegové oznámili nadřízeným, že Collinse viděli, jak se na veřejnosti líbá se svým partnerem.

Americká armáda vyplácí odstupné vojákům, kteří byli v uniformě nejméně šest let a odcházejí z ozbrojených sil nedobrovolně, ale beze ztráty vojenské cti. Snížení této částky o polovinu bylo podle ACLU v případě homosexuálních vojáků protiústavní, což soudci v Albuquerque svým rozhodnutím potvrdili.

Zásada "neptej se a nemluv" byla sice loni na podzim v americké armádě oficiálně zrušena, doplatku za poloviční odstupné se ale rozhodnutí netýkalo.