Výhrůžné e-maily, které byly na počátku vyšetřování vedoucího k nečekané rezignaci šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davida Petraeuse, byly určeny zaměstnankyni ministerstva zahraničí sedmatřicetileté Jill Kelleyové. Uvedla to agentura AP s odvoláním na vysokého představitele americké armády.

Petraeus v pátek náhle odstoupil, když vyšlo najevo, že měl mimomanželský poměr se ženou, kterou média identifikovala jako čtyřicetiletou Paulu Broadwellovou.

Pak se ukázalo, že na jejich vztah přišlo šetření Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), které začalo před několika měsíci a jež vyvolaly stížnosti zatím neidentifikované ženy. Stěžovala si na výhružné e-maily právě od Broadwellové.

Zmíněný vojenský představitel řekl AP, že touto ženu je Kelleyová, která byla zástupkyní ministerstva zahraničí na velitelství zvláštních vojenských operací v Tampě na Floridě. S Petraeusem byli přátelé.

Vyšetřovatelé FBI při vyšetřování narazili i na několik výmluvných e-mailů mezi Broadwellovou a Petraeusem, který je posílal ze svého soukromého, nikoli služebního účtu. Nejdřív se FBI domníval, že se někdo ilegálně dostal do Petraeusovy e-mailové schránky, ale potom se ukázalo, že má skutečně s Broadwellovou, která napsala jeho životopis, poměr. Šedesátiletý Petraeus pak v pátek oznámil demisi.

Předsedkyně senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinová uvedla, že Senát bude vyšetřovat, proč FBI neinformoval jí a další členy výboru o celé věci již dříve, když vyšetřování trvalo poměrně dlouho. "Nikdo nás předem neupozornil. Bylo to jako blesk z čistého nebe," řekla demokratka Feinsteinová.

Republikánský předseda výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů Peter King v televizi zase kritizoval fakt, že Bílý dům byl o aféře informován až ve středu po prezidentských volbách.

"Vyšetřování zřejmě probíhá již několik měsíců, a přesto se zdá, že si FBI uvědomil až po volbách, že se týká i generála Petraeuse. To prostě nedává smysl," řekl King.