Životy nejméně 48 lidí si vyžádalo středeční zemětřesení na severozápadě Guatemaly. Zahynuli pod troskami zřícených domů v regionu San Marcos. Zasahuje zde asi dva tisíce záchranářů, postižení dostali na 16 tisíc humanitárních balíčků a bez elektřiny je podle agentury Reuters asi 73 tisíc lidí.

Podle prezidenta otřesy půdy zabíjely hlavně v severozápadním regionu San Marcos u hranic s Mexikem. Lidé jsou stále nezvěstní.

"Je velice smutné setkat se s lidmi, kteří čekají, až najdou své ztracené příbuzné. Je to opravdu tragédie a my uděláme co můžeme, abychom pomohli rodinám, které trpí," řekl agentuře Reuters prezident Otto Pérez.

Prezident oznámil nejvyšší stupeň nebezpečí a vyzval spoluobčany, aby opustili výškové budovy. Zároveň vyhlásil třídenní státní smutek. Sesuvy půdy vyvolané otřesy podle vlády přerušily spojení na několika rychlostních silnicích na západě země, což odřízlo region San Marcos od zbytku Guatemaly.

Agentura AP zaznamenala, že se jedná o největší zemětřesení v Guatemale od roku 1976. Katastrofa tehdy způsobila smrt 23 tisícům lidí.

Americká geologická služba USGS změřila sílu živlu na 7,4 stupně Richterovy škály. Guatemalské úřady oznámily hodnotu 7,2 stupně. Ohnisko zemětřesení bylo 42 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu zhruba 45 kilometrů jihovýchodně od města Champerico. Otřesy začaly v 17:45 SEČ.

Část hlavního města Guatemala byla podle agentury Reuters evakuována. Ve městě se třásly domy, stejně jako v metropoli sousedního Salvadoru. Částečnou evakuaci nařídily i úřady v jihomexickém státě Chiapas, otřesy byly cítit až v mexické metropoli.

Americké centrum varování před tsunami upozornilo na vznik možných lokálních tsunami v oblasti od 160 do 320 kilometrů od epicentra.

Zemětřesení krátce nato zasáhlo i západní tichomořské pobřeží Kanady. Otřesy o síle 6,3 stupně nezpůsobily žádné škody na životech ani majetku a vlna tsunami se nečeká.