Američtí zákonodárci chtějí zpřísnit podmínky pro přístup k utajovaným informacím a zavést tresty za jejich vyzrazení. Příslušný zákon společně připravují výbory Sněmovny reprezentantů a Senátu pro kontrolu výzvědných služeb. Poslance a senátory přimělo k úpravě zákonů několik nedávných úniků tajných informací, které se objevily v médiích.

"V několika posledních týdnech a měsících tady byl vodopád úniků z tajných služeb," řekl televizi CBS senátor Saxby Chambliss. "Jednoznačně usilujeme o to, abychom tyto úniky zastavili," dodal.

Výbor Sněmovny reprezentantů také hodlá úniky tajných informací vyšetřit. Předseda výboru Mike Rogers ale přiznává, že šetření patrně k žádnému výsledku nepovede.

Ústřední zpravodajská služba (CIA) i ministerstvo spravedlnosti, tedy dva pravděpodobné zdroje vyzrazených informací, už oznámily, že při vyšetřování nehodlají se sněmovním výborem spolupracovat.

Zákonodárce pobouřily především dva nedávné úniky. Nejprve se v médiích objevily informace o tajné politice Bílého domu, která směřuje k cílenému likvidování členů teroristické sítě Al-Káida pomocí náletů bezpilotních letounů a pozemních útoků na území cizích států. Poté se v tisku objevily zprávy o tom, že USA vyvinuly virus Stuxnet, který útočil na íránská jaderná zařízení.

Senátor John McCain, který se před čtyřmi lety neúspěšně ucházel o Bílý dům, obvinil prezidenta Baracka Obamu, že sám stojí za úniky. Prý si tak chce zvýšit popularitu před podzimními volbami, v nichž bude usilovat o znovuzvolení.

"Představa, že Bílý dům záměrně uvolní tajné informace, týkající se národní bezpečnosti, je urážlivá," reagoval v pátek před novináři Obama. "A chybná," dodal. Jeho administrativa prý má nulovou toleranci vůči únikům citlivých a tajných informací.

Pokud se podle něj podaří najít jednotlivce, kteří informace "pustili", čekají je vážné důsledky. Uvedl také, že věc - podobně jako podobné případy v minulosti - nechá vyšetřit.