Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich ve středu formálně ukončil svou kampaň za získání republikánské nominace do voleb prezidenta USA.

Osmašedesátiletý politik tak učinil zhruba rok poté, co jako první z vážných uchazečů republikánů oznámil zájem o Bílý dům. Jeho kampaň zažila několik vzestupů a pádů, nakonec ale Gingrich u voličů propadl.

Ve hře tak zůstává již jen pravděpodobný kandidát strany na prezidenta Mitt Romney a kongresman Ron Paul.

"Končím svou kampaň," řekl Gingrich příznivcům v Arlingtonu ve státě Virginie. Připomněl pak úspěchy své dlouhé politické kariéry. Mluvil i o tom, co je ve Spojených státech třeba dát do pořádku. Kromě ekonomiky zmínil například byrokracii či zablokovaný Kongres.

 

Nakonec Gingrich podpořil Romneyho, jehož během kampaně označoval za málo konzervativního. Ve středu svá slova neodvolal, zdůraznil ale, že ve srovnání s nynějším prezidentem Barackem Obamou, "nejlevicovějším, nejradikálnějším prezidentem v amerických dějinách", je Romney konzervativní dostatečně.

Vyzdvihl Romneyho zkušenosti s podnikáním, díky nimž je na tom tento republikánský politik v řízení ekonomiky a tvorbě pracovních míst "nejméně šedesáttisíckrát lépe" než šéf Bílého domu.

Dvě vítězství

Gingrich svou kandidaturu do Bílého domu oficiálně oznámil loni 11. května. Již o měsíc později se mu ale prakticky rozpadl volební štáb a nikdo s ním moc nepočítal. Bývalý šéf sněmovny se ale z nepříjemné situace vzpamatoval a na konci loňského roku byl chvíli v průzkumech dokonce favoritem republikánského klání.

Od začátku letoška ale začal u voličů propadat, když vyhrál jednom dvoje primárky. Zároveň se jeho kampaň dostala do nezanedbatelných dluhů. Část mu jich nyní pomůže umazat Romney.

Protřelý republikánský politik přesto sliboval, že v souboji vytrvá až do nominační konference strany v Tampě na Floridě na konci srpna. Vkládal naděje do toho, že žádný z kandidátů nezíská dostatečnou většinu delegátů pro nominaci a o jménu kandidáta se rozhodne až na konferenci.

Takový scénář se s postupem kampaně a Romneyho posilováním stále více vzdaloval realitě. Definitivně pak Gingrichovy vyhlídky znemožnilo odstoupení největšího Romneyho rivala Ricka Santoruma na začátku dubna.

Pozdě, ale přece

Od toho okamžiku již v USA o zisku nominace bývalého massachusettského guvernéra nikdo nepochybuje a Gingrich začal v republikánském klání hrát roli "poznámky pod čarou". Americká média jeho středeční formální odstoupení z kampaně svorně označují za značně opožděné.

Romneymu nicméně podle některých názorů dlouhé Gingrichovo setrvání v kampani prospělo. Bývalý šéf sněmovny možná odčerpával Santorumovi hlasy konzervativců, kteří k Romneymu nikdy nenašli cestu.

Některé průzkumy ale tuto hypotézu nepotvrzovaly. Faktem je, že kdyby všichni konzervativci volili jen Santoruma, nemuselo být ve středu mezi republikány ještě rozhodnuto.

Gingrich se dostal na celonárodní výsluní, když v roce 1994 vedl republikánskou stranu při ovládnutí Sněmovny reprezentantů, kterou předtím 50 let kontrolovali demokraté. Gingrich se poté snažil prosazovat politiku omezené vlády a vyrovnaného rozpočtu. Po volbách v roce 1998 odstoupil, když republikáni ve volbách do sněmovny sice vyhráli, ale ztratili přitom pět křesel.

Gingrich má pověst neukázněného politika se sklonem k bombastickým prohlášením. Potvrdil ji i během republikánského nominačního klání, kdy jeho kampaň často doprovázel organizační chaos. Zároveň například vyhlásil plán vybudovat kolonii na Měsíci do roku 2020, pokud se stane prezidentem.

Záměr byl častým terčem vtipů. Gingrich ve středu připustil, že podle jeho ženy nešlo o nejchytřejší nápad, který v kampani představil. "Pokud ale chceme být vedoucí zemí ve světě, musíme vést ve vesmíru," řekl přesto.