Jasný favorit a nejjistější volba, jak o Mittu Romnemu voliči mluví, po dramatickém souboji v Iowě hladce ovládl Hew Hampshire. Soustředí se ale už na třetí primárky, v nepředvídatelné a konzervativní Jižní Karolině, kam už ve středu odlétá.

Zvítězit v prvních dvou kolech republikánských primárek se naposledy podařilo Geraldovi Fordovi, v roce 1976. Porazil tehdy Ronalda Regana a úspěch zopakoval i v následujících sedmi kolech. V Pennsylvánii dokonce poměrem 93 ku pěti procentům hlasů.

Druhý skončil Ron Paul následovaný Jonem Hutsmanem. Překvapivý úspěch z kola minulého ale nedokázal zopakovat Rick Santorum, který získal pouhých deset procent hlasů.

"Dnes v noci jsme vstoupili do historie," řekl po úspěchu Romney. Už během sčítání posledních hlasů na Twitteru napsal: "Moment v Žulovém státě (New Hampshire - pozn. red) si navždy zapamatujeme. Dnes v noci budeme slavit. A zítra se vrátíme do práce."

Před svými příznivci také prohlásil, že "prezident se vzdálil od ideálů". Kritizoval politiku Baracka Obamy, který prý nepřinesl tu naději, kterou sliboval ve své kampani. "Amerika musí být lepší a bude lepší," slíbil Romney.

americke volbyWEB

Nelíbí se mu ani Obamovy snahy o vytvoření sociálního státu po vzoru Evropy. Inspiraci pro svou politiku chce hledat prý v samotných Spojených státech. Jak ale napsala agentura Reuters, podle průzkumu by massachusettský politik nyní v souboji s Obamou prohrál. O pět procent hlasů.

Romney nakonec v New Hampshire očekávaných čtyřicet procent nezískal. Po sečtení osmdesáti procent hlasů měl 39,2 procenta hlasů, což někteří komentátoři označují za neúspěch.

Všichni teď očekávají, jak dopadne souboj v Jižní Karolině. Stát proslulý naprosto rozdílnými výsledky předvolebních průzkumů a výsledků skutečných bude volit svého kandidáta už 21. ledna. Odborníci předpokládají, že pokud Romney zvítězí i tady, primárky budou považovány takřka za ukončené a vítěz se postaví současnému prezidentovi.

O druhé místo se ve státě New Hampshire utkal kongresman Ron Paul a bývalý guvernér Utahu a někdejší velvyslanec v Číně Jon Huntsman. Paul, který by nejraději zrušil polovinu vlády i centrální banku Fed a vystoupil z OSN i NATO, získal 23 procent hlasů.

Huntsman se na kampaň v New Hampshire soustředil dlouhé měsíce a mnozí mu předpovídali roli jednoho z hlavních adeptů na vítězství. Nakonec ale získal jen 17 procent hlasů, což ho prý neodradí a o prezidentské křeslo chce bojovat dál.

Velké zklamání Ricka Perryho

Rick Santorum, který překvapil svou podporou v Iowě, svůj úspěch nezopakoval. Stejně jako Newt Gingrich získal od voličů desetiprocentní podporu. Gingrich po sčítání tweetoval: "Děkuju ti New Hampshire. Míříme do Jižní Karoliny, abychom pokračovali v boji za nižší daně, ochranu života a obnovení pracovních míst a růstu."

Velké zklamání zažívá Rick Perry. Nezískal ani jedno procento hlasů. Přesněji, volilo ho 0,7 procenta z celkového počtu 246 tisíc voličů, podotýká stanice CNN. Ještě před několika měsíci byl přitom jedním z favoritů. Zradily ho ale nepřesvědčivé argumenty během televizních debat i zmatené odpovědi.

Na rozdíl od třímilionové Iowy, kde kandidáta vybíraly malé skupiny politicky aktivních občanů na stranických shromážděních, v se New Hampshire uskutečnily první klasické primárky, při nichž své preference mohli vyjádřit republikánští straníci i neregistrovaní voliči. Vítěz získá 12 volitelů pro srpnový republikánský celonárodní sněm. Pro celostátní nominaci potřebuje kandidát 1143 volitelů z celkového počtu 2285.

Hlasování v New Hampshire, které stojí prakticky na začátku maratonu republikánských primárek, sice souboj o nominaci může výrazně ovlivnit, kandidáta na prezidenta ale vždy neurčí.

Například v roce 2000 primárky v tomto malém východoamerickém státě s 1,3 milionu obyvatel vyhrál McCain, nominaci na prezidenta přesto nakonec získal George Bush mladší. O osm let později v demokratických primárkách uspěla Hillary Clintonová, kandidátem a posléze i prezidentem se však stal Barack Obama.