Americký prezident Barack Obama ve středu Ohiu podle očekávání učinil svůj dosud nejkontroverznější krok. Jmenoval prvního šéfa nového Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů, čímž obešel Kongres.

Republikáni v Kongresu Obamovo rozhodnutí označili již předem za arogantní podkopávání demokracie a hodlají se kvůli němu obrátit na soudy.

"Když Kongres odmítá konat a poškozuje tím naše hospodářství..., mám povinnost jako prezident konat i bez něj," bránil rozhodnutí ve svém středečním projevu Obama. "Mám povinnost jednat v zájmu amerického národa."

Republikáni v Senátu už minulý měsíc Cordraryovo schválení zablokovali. Nejde jim o osobu bývalého generálního prokurátora státu Ohio, ale o úřad sám. Ten vznikl zákonem z roku 2010 o dohledu nad finančním sektorem a kritici jej považují za další škodlivou brzdu ekonomického růstu a tvorby pracovních míst.

Pro Obamu je nový úřad jedním z jeho hlavních počinů a vyzdvihuje je jako nástroj ochrany běžných Američanů před nekalými praktikami hypotečních společností a bank.

"Nový úřad podkope ekonomiku"

Republikáni považují nový úřad za výplod přemrštěné snahy o regulaci všeho a požadují zásadní změny v jeho koncepci, zejména možnost jeho kontroly Kongresem. Chtějí, aby úřad neřídil jediný ředitel, ale celý výbor, a aby peníze úřadu schvaloval Kongres namísto automatického přidělování zdrojů centrální bankou.

Důležité pro oponenty také je, aby úřad analyzoval své návrhy z hlediska bezpečnosti a zdraví finančního sektoru, tedy aby neuvaloval náklady, které by vedly ke krachům bank. Nový úřad v nynější podobě podle kritiků zatíží finanční sektor byrokracií, která podkope finanční zdroje celé ekonomiky a bude stát pracovní místa.

Republikánský vůdce Senátu Mitch McConnell prohlásil, že Obama "v bezprecedentním kroku arogantně obešel americký lid". Jeho kolega ve Sněmovně reprezentantů John Boehner řekl, že "prezident raději pošlape náš systém oddělení mocí, než aby spolupracoval s republikány". "Tento krok jde za rámec prezidentových pravomocí a čekám, že soudy shledají, že jmenování je nelegitimní".

Obama má sice pravomoc přímého jmenování šéfů ministerstev nebo vládních úřadů mezi zasedáními Senátu, republikáni ale poukazují na to, že Senát nyní přestávku mezi zasedáními nemá. Republikáni v Senátu pokračují formálně v zasedání, aniž se něco projednává, právě proto, aby zablokovali práci nového úřadu.

Tuto praxi, jak připomíná agentura AP, zavedli jako legitimní nástroj politiky demokraté, aby zabránili prezidentu Georgi Bushovi jmenovat své lidi v době, kdy Senát nezasedá.