Expert na počítačovou kriminalitu našel v pracovních počítačích amerického vojína Bradleyho Manninga více než deset tisíc diplomatických kabelogramů a citlivých informací. Podle agentury AP vojenskému soudu v neděli své poznatky sdělil zvláštní vyšetřovatel David Shaver.

Manning je obviněn z předání tajných vojenských a diplomatických dokumentů serveru WikiLeaks, který je následně zveřejnil na svém webu.

Armádní analytik soudu rovněž řekl, že má důkazy o tom, že někdo počítač používal ke stahování dokumentů ve zjevné snaze přemístit je. V dosud nejzávažnějším svědectví během předběžného jednání na vojenské základně Fort Meade v americkém státu Maryland Shaver upřesnil, že příslušné složky se vážou k uživatelskému profilu obviněného nebo k jeho uživatelskému jménu bradley.manning.

Expert zkoumal dva pracovní počítače obviněného z doby jeho působení v Bagdádu v letech 2009 a 2010. V jednom z nich se našly důkazy, že někdo víc než stokrát použil při vyhledávání klíčová slova WikiLeaks a Julian Assange, tedy jméno zakladatele serveru.

Shaverovy výpovědi završily třetí den předběžného líčení. Shaver má být ještě v pondělí podroben křížovému výslechu Manningových obhájců.

Nynější jednání má především rozhodnout, zda existují dostatečné důkazy pro zahájení vojenského soudního procesu.

Čtyřiadvacetiletý Manning čelí 22 bodům obžaloby. Nejvážnějším z nich je obvinění ze spiknutí s nepřítelem, za které mu u vojenského soudu hrozí až doživotní vězení.

Podle vyšetřovatelů se činů dopustil během svého nasazení v Iráku. Z vojenské databáze údajně stáhl tajné dokumenty o americkém působení v Iráku a v Afghánistánu a zhruba čtvrt milionu amerických diplomatických depeší z posledních deseti let. Získané dokumenty pak prý předal serveru WikiLeaks, který je postupně zveřejnil.

Vojín byl zatčen po návratu z Iráku v květnu 2010 a od té doby byl ve vazbě.