Policie v americkém Oaklandu zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří v noci na středu zablokovali činnost tamního přístavu. Informovala o tom televize CBS.

Střety mezi protestujícími a policií se odehrávaly i v centru města. Protestní akce na podporu demonstrace v Oaklandu se konaly i v dalších amerických městech, ve Filadelfii policie zadržela desítku lidí.

V oaklandském přístavu, který je pátým nejrušnějším v zemi, se podle policejních odhadů ve středu večer shromáždilo asi 4500 lidí.

"V tuto chvíli je oaklandský přístav uzavřen pro námořní činnost," uvedl přístav v prohlášení pro Reuters. Jeho provoz prý bude obnoven, až to bude bezpečné.

Protestující dosud z velké části vyjadřovali svůj nesouhlas na manifestacích nebo prostřednictvím improvizovaných stanových městeček. Snaha narušit činnost přístavu podle agentury AP představuje vystupňování jejich taktiky.

Organizátoři protestu rovněž chtěli "uzavřít" pobřežní oblasti, spadeno měli i na banky. Řada drobných obchodníků se podle jedné z organizátorek rozhodla obchody uzavřít. Úřady ale zůstaly v provozu.

Vyučování pokračovalo také ve školách, přestože 360 učitelů - asi 18 procent všech kantorů v oblasti - podle školní inspekce do školy nedorazilo. Zástupci místních odborů Reuters řekli, že demonstranty podporují, stávku ale oficiálně nevyhlásili. Státní zaměstnanci využívají placeného volna nebo si berou dovolenou, aby se do protestu mohli zapojit.

V centru Oaklandu se opakovaně demonstrovalo i minulý týden. Policie minulé úterý demonstranty za použití slzného plynu, omračujících granátů a gumových projektilů z míst protestů vyhnala. Na osm desítek lidí bylo ten den podle Reuters zatčeno a jeden, veterán z války v Iráku, utrpěl vážné zranění.

Newyorským Manhattanem dnes pochodovala asi stovka válečných veteránů na protest proti postupu policie vůči jejich oaklandskému kolegovi. Ve Filadelfii policie zadržela asi desítku demonstrantů, kteří v rámci poklidného protestu odmítali opustit vstupní prostory ředitelství telekomunikační společnosti Comcast.

Protesty se do Oaklandu a dalších měst rozšířily z New Yorku, kde v polovině září vzniklo hnutí Okupujte Wall Street. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších.

Kritizují nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí ve Spojených státech není moc slyšet.