Přesně před deseti lety unesený letoun číslo 11 narazil do severní věže Světového obchodního centra. Na místě, kde stála Dvojčata, se už od rána shromážďovali lidé s květinami a americkými vlajkami. Pozůstalí několik hodin postupně předčítali jména všech obětí útoku z 11. září 2001.

Speciál k 11. září sledujte ZDE

Vůbec poprvé sem společně přišli i prezident Barack Obama a jeho předchůdce George W. Bush s manželkami, aby vzdali holt těm, kteří zahynuli. Před svou řečí Obama vyzval všechny přítomné k minutě ticha za zemřelé právě ve chvíli, kdy před deseti lety do jedné z budov vlétl první unesený stroj.

Prezident uctil odkaz téměř tří tisíc mrtvých citací ze Starého zákonu: "A protož nebudeme se báti, byť se pak i země podvrátila, a zpřevracely se hory do prostřed moře."

Národní památník s muzeem, vybudovaný za zhruba 700 milionů dolarů v samém srdci nejrušnějšího amerického velkoměsta, tvoří dva obrovské deset metrů hluboké bazény symbolicky vyhloubené v místech základů "dvojčat". Přes stěny bazénů zasazených mezi vyrovnanými řadami mladých dubů se přelévá umělý vodopád a jejich okraje lemují černé bronzové desky se jmény všech obětí.

Jižní cíp Manhattanu se kvůli hrozbě dalších teroristických útoků proměnil ostře střežené místo. Posílené policejní hlídky uzavřely okolí Ground Zero a dění sledovaly ze vzduchu také helikoptéry.

Obamův poradce John Brennan v neděli řekl novinářům, že z "důvěryhodného zdroje" přišla konkrétní informace o možném teroristickém útoku. Vláda varování bere "velmi vážně".

Zpravodajské služby získaly údajně informaci, že Al-Káida vyslala do USA tři muže s cílem odpálit bombu v automobilu buď ve Washingtonu nebo v New Yorku. Podle zpravodajských zdrojů ale nejsou žádné konkrétní důkazy o tom, že by Al-Káida do USA nějakého svého člověka propašovala.

Proslov za neprůstřelným sklem

Akce se zúčastnil i starosta města New Yorku z roku 2001 Rudolph Giuliani a další politici, včetně ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Před svým projevem vyzval k druhé minutě ticha i bývalý prezident George Bush - v momentě, kdy do jižní věže narazilo další letadlo.

Bush přečetl úryvky z kondolenčního dopisu, který Abraham Lincoln poslal v roce 1864 matce pěti amerických vojáků padlých v občanské válce. Stejně jako Obama i bývalý prezident stál během svého krátkého proslovu za silným neprůstřelným sklem.

Připomeňte si 11. září 2001 v New Yorku:

První letoun do severní věže narazil přesně v 8:46 místního času. Únosci zamířili stroj mezi 93. a 99. patro mrakodrapu. Na palubě zahynuli všichni, v budově zemřelo několik set lidí.

Dvě minuty po deváté hodině do jižní věže Světového obchodního centra vlétlo další unesené letadlo, let číslo 175. V rychlosti okolo 950 kilometrů v hodině naráží mezi 77. a 85. patro.

Útoky na Dvojčata přežilo před deseti lety jednadvacet lidí, čtrnáct z nich jen zázrakem na schodišti B již zřícené severní věže.

Třetí unesené letadlo, let číslo 77, zamířilo na Washington. V 9:37 vlétlo do západního křídla Pentagonu. Mnozí vyznavači konspiračních teorií právě tento moment zmiňují jako hlavní důvod k pochybnostem. Na snímcích z místa totiž nejsou vidět trosky letadla.

"Všichni pochopili, o co se jedná"

Dalším místem na Obamově seznamu vzpomínkových akcí k desátému výročí útoků byl Pentagon. Americký viceprezident Joe Biden na místo přijel už ráno. Obama se ještě zúčastnil se i piety v pensylvánském Shanksville, kde havaroval let číslo 93. Jeho pasažéři na palubě zahájili revoltu a únosci pravděpodobně raději už tak klesající stroj stočili k zemi.

Emotivním proslovem vzdal hold obětem teroristů viceprezident Biden. "Po této tragédii se stalo cosi pozoruhodného - tisíce lidí se vydaly do boje, aby uchránily své spoluobčany a naši svobodu. Všichni, kdo byli svědky útoku na Pentagon, na Světové obchodní centrum, rychle pochopili, o co se jedná - bylo to vyhlášení války. Tato událost zocelila celou generaci vlastenců, která 11. září dospěla," řekl viceprezident v projevu před Pentagonem.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v den výročí 11. září prohlásil, že Spojené státy teroristické útoky využily jen k tomu, aby mohly zaútočit v Iráku a Afghánistánu. Tvrdil také, že Washington války zahájil, aby řešil své vlastní hospodářské problémy, píše agentura AP.

V prohlášení, které se objevilo na webových stránkách íránské televize, Ahmadínežád řekl, že atentáty byly "složitou, naplánovanou hrou", která měla zasáhnout emoce lidí a vydláždit cestu k vojenským vpádům do Afghánistánu a Iráku.

Íránský vůdce opakovaně zpochybňuje oficiální verzi událostí kolem 11. září 2001, když je označil za "velkou lež". New York proto minulý rok odmítl Ahmadínežádovu žádost, aby mohl navštívit místo a údajně vzdát poctu obětem útoku na Světové obchodní centrum.

Antiamerické protesty se konaly na území Pákistánu. Ve městě Kvéta příznivci politického uskupení Islámská strana vyšli do ulic a pálili americké vlajky. 

Papež: Odmítejte násilí

Na oběti teroristických útoků na USA z 11. září 2001 před deseti lety dnes vzpomínala i Evropa. Papež Benedikt XVI. se modlil za oběti útoků a jejich nejbližší a vyzval svět, aby odolal pokušení nenávisti.

"Vyzývám vůdce národů a lidi dobré vůle, aby vždy odmítali násilí jako řešení problémů, aby odolali pokušení nenávisti a pracovali pro společnost, inspirováni principy solidarity, spravedlnosti a míru," zdůraznil nejvyšší představitel katolické církve na mši pod otevřeným nebem v Anconě.

Ve španělské metropoli Madridu bylo na památku obětí 11. září zasazeno deset dubů v jednom z tamních parků za přítomnosti španělského korunního prince Felipeho. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt v projevu na konferenci v Ženevě vyjádřil názor, že svět se sice od atentátů z roku 2001 vyhnul mnoha dalším útokům, ale za vysokou cenu narušení lidských práv.

Výročí tragických událostí v USA si připomněli i lidé v Praze. Na Střeleckém ostrově se konala celodenní akce Koncert proti strachu, na Kampě si hasiči odhalením pomníku připomněli tragický osud 343 svých newyorských kolegů.

Pražané nezapomněli ani na konspirační teorie, které bývají s okolnostmi teroristických útoků občas spojovány. Na Václavském náměstí se sešli lidé kritizující údajně nepravdivé informace médií a zahraniční politiku USA.