V  Americe a s vojenskými poctami bude pohřben jedenaosmdesátiletý Ctirad Mašín, který zemřel v sobotu dopoledne v Clevelandu ve Spojených státech. S odvoláním na Mašínova bratra Josefa to řekl dokumentarista Martin Vandas.

Smuteční akt se uskuteční zřejmě do deseti dnů od Mašínovy smrti. Termín ani místo pohřbu zatím nebylo stanoveno. Vzhledem k tomu, že se má jednat o pohřeb s vojenskými poctami, může se jeho příprava protáhnout až na 14 dnů.

Zda se ho zúčastní někdo z českých vládních kruhů, není jasné.

"Přál si být pochován tady v Americe do té doby, dokud se politická situace nezmění, tak se tam nechce v žádném formě vrátit," řekl už v sobotu Josef Mašín.

Účast na smutečním obřadu zatím nikdo z českých vládních špiček nepotvrdil. Premiér Petr Nečas upřesnil, že bude v prvé řadě záležet na rodině zesnulého a na charakteru pohřebního obřadu. "O případné vládní účasti bude rozhodnuto posléze i v závislosti na místě a času pohřbu," uvedl Nečasův mluvčí Jan Osúch.

Loňského pohřbu dalšího ze skupiny odbojářů Milana Paumera se kromě stovek lidí zúčastnili i nejvyšší ústavní činitelé. Na smuteční obřad v Poděbradech přijel premiér Nečas, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéf VV Radek John, ministr obrany Alexandr Vondra a tehdejší předsedové parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová

Ctirad Mašín patřil ke skupině odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu.

Syn válečného hrdiny se nemohl smířit s komunistickým převzetím moci v únoru 1948. Nejprve se pokoušel o sabotáže, poté plánoval útěk z Československa. Ten však byl prozrazen a Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech.

Na podzim 1953 se společně svým bratrem Josefem a dalšími třemi společníky prostřílel do západního Německa.

Mladíci absolvovali devětadvacet dní dramatické cesty podzimním východním Německem, během které zalarmovali dohromady 20 tisíc příslušníků armády a Volkspolizei. Několik příslušníků Mašínových skupina během svého útěku zastřelila.

Do Berlína nakonec doputovali jen bratři Mašínovi a Paumer – ten s vážným průstřelem břicha. V lednu 1955 vynesl Nejvyšší soud tři rozsudky smrti nad těmi, kterým se na Západ nepodařilo dostat, jedno doživotí a 13 lidí bylo odsouzeno celkem k 241 letům - nejčastější byly tresty v rozmezí 15 až 18 let.

Hrdinové, nebo vrazi?

Ctirad Mašín v americké armáděJeště před útěkem při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.

Jejich akce jsou proto dodnes hodnoceny různě - jedni je mají za hrdiny, druzí za vrahy.

V Československu nebyli Mašínové ani Paumer nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo.

Státní vyznamenání jen pro Mašínovou

Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) bratry Mašíny i Paumera ocenil plaketou předsedy vlády.

V roce 1945 byli bratři vyznamenáni prezidentem Edvardem Benešem čs. medailí Za chrabrost za "osobní statečnost v době války". Otec Mašínů byl významným odbojářem proti nacismu a členem skupiny Tři králové. Byl popraven v roce 1942.  V roce 2005 byl in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora.

Státní vyznamenání získala z rodiny jen matka Zdena Mašínová, která v roce 1998 obdržela in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Její stejnojmenná dcera ale odmítla řád na Pražském hradě převzít - protestovala tak proti tomu, že její bratři tehdy vyznamenání nedostali. Řád Zdena Mašínová převzala až více než po roce.

Senát nicméně už několikrát Mašíny, Paumera i další bez úspěchu na vyznamenání navrhl.

Po pětileté službě v americké armádě Ctirad podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, pak se osamostatnil. Ctirad, který žil v Ohiu, podnikal v několika amerických státech, má dva syny a dceru.

Paumer zemřel loni ve věku 79 let.

Kvůli množství nevhodných příspěvků jsme zrušili diskusi u článku. Všem slušným čtenářům se omlouváme.