První den návštěvy v Irsku  Barack Obama strávil po boku prezidentky Mary McAleeseové a s premiérem Endou Kennym, se kterým jednal o dopadech finanční krize na irskou ekonomiku.

Právě během setkání s vládním předsedou Obama zdůraznil "pokrevní pouto" mezi Iry a Američany, které je nad strategickými zájmy či zahraniční politikou, protože se jedná o vztahy milionů irských Američanů v USA. Kenny ho na oplátku ujistil, že se na něj Irové těšili.

Irské kořeny se připisují zhruba 40 milionům Američanů, což podle agentury AFP představuje významnou sílu na americké politické scéně.

Ovšem největší pozornost se upíná na vesničku Moneygall v hrabství Offaly, odkud pochází Obamův praprapradědeček z matčiny strany - Falmouth Kearney. Švec Kearney emigroval do Ameriky jako devatenáctiletý v roce 1850 uprostřed tehdejšího hladomoru v Irsku.

Vesnička se 300 obyvateli se na návštěvu důkladně připravila. Čerstvě natřené domy zdobí vlajky a Obamu zde přivítali všichni jeho známí irští příbuzní i další tři tisíce lidí z okolí, kteří dostali na událost vstupenky a jsou jediní, kdo mají do vesnice přístup.

Obama společně se svou manželkou Michelle navštívil rodný dům svého předka, kde ho uvítal nynější majitel objektu John Donovan. Americký prezident se také prošel po vsi a navštívil jednu ze dvou místních hospod, Ollie Hayes's.

"O'Leary, O'Reilly, O'Hara, není většího Ira než O'Bama," jsou slova z textu písně, kterou na oslavu Obamova volebního vítězství v roce 2008 složila jedna irská skupina a kterou na jeho počest hrál celé pondělí irský rozhlas.

V podvečer čeká na první pár Spojených států koncert pod širým nebem na náměstí College Green v centru Dublinu, kde po Obamově projevu vystoupí řada irských zpěváků.

V úterý ráno se prezident přesune do Londýna, kde povečeří i s královnou Alžbětou II. Odtud bude pokračovat na summit G8 do francouzského městečka Deauville. Jeho cesta poté bude zakončena sobotním setkáním evropských představitelů ve Varšavě.