Už podruhé za týden padaly na jihu Spojených států k zemi stovky ptáků. Nejprve v Arkansasu nezvyklá událost přerušila silvestrovské oslavy, teď bylo nalezeno na 450 mrtvých opeřenců na polní cestě u obce Pointe Coupee v Louisianě.

Ornitologové si nyní lámou hlavu nad příčinami neštěstí, mezi oběma případy však zřejmě není žádná spojitost. „Nenašel jsem v tuto chvíli nic, co by oboje nějak spojovalo,“ řekl agentuře AP veterinář Jim LaCour.

V Louisianě uhynuli vlhovci, špačci a kosi, někteří i po pádu k zemi žili, ale měli polámaná křídla a kosti. Odborníci se shodují, že alespoň někteří z ptáků vletěli do rozvodů elektřiny, záhadou však zůstává, co je k tomu vedlo. „Do drátů nevletí jen tak bez důvodu,“ vysvětluje profesor biologie Dan Cristol. Příčinou tak mohla být například nemoc nebo to, že hejno něco vyplašilo.

Pointe Coupee leží asi 500 kilometrů jižně od městečka Beebe, kde na Nový rok na zem popadalo přes tři tisíce kosů. Státní veterináři ve své předběžné zprávě vylučují, že by tito ptáci uhynuli na následky nemoci nebo nákazy.

Sílí naopak podezření, že ptáky vyděsila silvestrovská pyrotechnika, a ti tak zcela ztratili orientaci. Padající ptáci vráželi do sloupů veřejného osvětlení, do vozidel i do lidí nebo vzájemně jeden do druhého. Někteří letěli z nebe kolmo přímo do země.

Obyvatelům pětitisícového Beebe šokující podívaná zkazila novoroční oslavy. V době, kdy ostatní plnili číše šampaňským, v Beebe lidé alarmovali policii. "Blouznivcům čekajícím na konec světa svitla naděje," komentoval příhodu místní policista Eddie Cullum.

Podle vědců ale není zdánlivě vysoký počet ptačích úmrtí ničím jiným, než shodou okolností umocněnou novoročním zájmem médií.

Webové stránky americké geologické služby vypočítávají na 90 případů masové smrti ptáků a jiné zvěře v období od loňského června do prosince. V dobré paměti expertů je případ z roku 1999, kdy v severní Louisianě spadlo z nebe několik tisíc vlhovců nachových. Trvalo pět měsíců, než vědci zjistili, že je zahubila infekční choroba.