Záchranáři připravující vyproštění třiatřiceti horníků zavalených v chilském dole zkoumají provizorní výstupní šachtu a testují kabinu Fénix, ve které se mají horníci po více než dvou měsících dostat na povrch.

Nejsložitější a nejriskantnější část záchranného plánu má začít v úterý o půlnoci místního času (ve středu 05:00 SELČ) a má trvat přinejmenším do pátku.

"Nechte mě jít posledního"

Podle chilského ministra důlního průmyslu Laurence Golbronea sice lékaři a psychologové na základě testů stanovili přibližné pořadí, ve kterém by se horníci měli postupně dostávat z dolu. Ale ministr zdravotnictví Jaime Manalich řekl, že horníci sami se dohadují o to, kdo z nich půjde jako poslední.

"Když jsem jim sdělil, že pořadí určí technické faktory, odpovědí byly prosby ,nechte mne jít posledního'," popisoval ministr solidaritu lidí, které 5. srpna uvěznil zával v dole.

Pocit vzájemnosti dali horníci najevo i závazkem, že o všech případných nabídkách na zpeněžení svých zážitků pod zemí budou vyjednávat společně. Slíbili si také, že nikdy nebudou mluvit o prvních sedmnácti dnech, kdy byli v naprosté izolaci, dokud se k nim nedostala první záchranná sonda.

Dieta od NASA

Jako první se z dolu dostanou ne uvěznění horníci, ale dva lidé, záchranář a lékař. Ti budou spuštěni, aby zjistili stav horníků a prověřili celou 700metrovou trasu.

Dvanáct hodin před výstupem dostanou horníci speciální tekutou dietu připravenou experty z americké NASA, která má snížit riziko žaludeční nevolnosti a mdlob. Ty může vyvolat dvacetiminutová jízda ve speciální kapsli, která je široká 71 centimetrů a během cesty se opakovaně bude točit kolem svislé osy.

"Během jízdy budou horníci poprvé po několika týdnech úplně sami," vysvětlil psychologické úskalí výstupu vzhůru ministr Manalich.