Společnost San Esteban Primera opakovaně ignorovala varování ohledně bezpečnosti prací v dole. Tak zní zatím první podaná žaloba na firmu, v jejímž zasypaném dole už více než tři týdny čeká 33 horníků na záchranu. A další žaloby už se chystají.

Těžební firma už varovala, že možná bude muset vyhlásit konkurz, nemá prý totiž peníze ani na mzdy pro své zaměstnance, kteří zůstali uvězněni pod zemí, natož na vyplacení nějakého odškodného. Soud ve městě Copiapó tak rozhodl, že "pro jistotu" pozastaví její majetek ve výši 1,8 milionu dolarů.

Edgardo Reinoso, právník zastupující 26 rodin, již prohlásil, že se bude o finanční náhradu pro horníky a jejich rodiny všemožně snažit. Jak řekl, někdo musí za to, co se stalo, nést odpovědnost.

"Naštěstí všichni přežili, ale ta bolest, kterou celá situace způsobila jejich blízkým, je obrovská," vysvětloval Reinoso. Také proto prý zcela preventivně požádal soudce o odstavení majetku San Esteban Primery. Podle něj totiž šlo celému neštěstí jednoduše zabránit.

Kromě čtvrteční žaloby na společnost samotnou, manželka jednoho z uvězněných havířů podala trestní oznámení i na státní službu dohlížející na bezpečnost v dolech. Ta před dvěma lety dovolila opětovné otevření dolu San José i po sérii výbuchů v podzemí.

Za posledních šest let v dolech této společnosti v poušti Atacama zahynuly tři lidé a mnoho dalších bylo zraněno, ať už při explozích či sesuvech. Za stejné období prý její vedení obdrželo 42 finančních pokut za různá porušení bezpečnostních předpisů.

Po posledním úmrtí, kdy v lednu 2007 při výbuchu zahynul jeden z geologů, společnost měla podle nařízení do únikových tunelů ihned nainstalovat žebříky vedoucí až na povrch. Což ovšem neudělala. Stav v šachtách dokumentuje i výpověď jednoho ze zapadaných horníků Luise Urzuy. "Pokoušeli jsme se dostat nahoru pomocí větracích šachet, ale nebyl tam  žebřík, prostě to nešlo...," řekl.

"Nikdy se nestarali o ty nejzákladnější úpravy, které byly potřeba k tomu, aby se zabránilo takovým katastrofám, jako je ta současná," přitakává Vincelot Tobar, bývalý zaměstnanec San Esteban Primery, který měl na starosti bezpečnost práce. U společnosti pracoval až do minulého roku, kdy dal výpověď právě kvůli nezájmu vedení o jeho doporučení ohledně bezpečnostních standardů. Společnost ale tvrdí, že za dvě úmrtí v dolech byl zodpovědný právě on.

"Pořád jen tlačili na výrobu. Vždyť já jsem neměl ani počítač, ani telefon," trvá avšak Tobar na tom, že nikoho z jeho nadřízených nezajímalo, co je v dolech všechno "špatně".

Právník Ramberto Valdes zastupující choť Raula Bustose místním médiím řekl, že chce obvinit přímo osoby zodpovědné za neštěstí v dole. "To rodinám dává mnohem největší možnost, jak získat kompenzaci i v případě, že firma vyhlásí konkurz," tvrdí Valdes.

Teď není čas na omluvy... 

Sama žalobkyně ale vysvětluje, že to nejsou peníze, co jí vede k zahájení trestního stíhání. "Chci, aby byli potrestáni ti, co za to mohou. A to nejen majitelé celé společnosti, ale všichni, co nedělali svou práci tak, jak měli," dodává.

Chilský prezident Sebastian Piñera s odvoláním na důlní neštěstí již požádal o odstoupení tři nejvyšší představitele vládní těžební a geologické agentury Sernageomin. Zároveň chce také zřídit novou Komisi pro bezpečnost pracovníků.

Piñera, jehož popularita při řešení situace zasypaných horníků prudce stoupla, také řekl, že tato tragédie by měla sloužit jako ponaučení do budoucna. Všechny zároveň ujistil, že v takových případech "nebude existovat beztrestnost".

Důlní společnost se k případu zatím téměř nevyjadřuje. Alejandro Bohn, jeden z jejích vlastníků ale v rozhovoru s místní televizí prohlásil, že "teď není čas sekat prsty nebo se omlouvat."