Důstojníci americké rozvědky bijí na poplach v souvislosti s masivním únikem informací o bojových operacích v Afghánistánu, o který se v pondělí zasloužil webový server WikiLeaks.

Podle agentury AP by zveřejnění 90.000 tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009, mohlo poškodit americkou protiteroristickou síť v Afghánistánu a narušit i vztahy USA se spojenci.

Také prezident Spojených států je znepokojen masivním únikem citlivých informací o afghánské válce, ale soudí, že zveřejněné dokumenty neobsahují nic znepokojivého, co by už nebylo předmětem diskusí. Barack Obama se v úterý v Bílém domě poprvé novinářům svěřil se svým komentářem ke skandálu kolem dokumentů publikovaných na serveru WikiLeaks.

Jedinci mohou být ohroženi

Pro Bílý dům nejsou podle Obamy informace obsažené v dokumentech žádnou novinkou. Prezident připustil, že záležitost "může případně ohrozit jednotlivce nebo průběh některých operací". Všechny informace z obsahu publikovaných dokumentů ale podle něj už byly dříve předmětem zkoumání Bílého domu.

S odvoláním na dobrozdání bývalých i dosavadních důstojníků rozvědky agentura napsala, že "lidé v Afghánistánu a Pákistánu, kteří spolupracují s americkými zpravodajskými agenty proti Talibanu a Al-Káidě, mohou být po zveřejnění dokumentů ohroženi". Spojenci USA se zároveň ptají, do jaké míry mohou věřit schopnosti Američanů zachovávat tajemství. To vše v situaci, kdy se vláda Baracka Obamy snaží napravit svou pošramocenou pověst z vedení afghánské války.

Bývalý šéf CIA Michael Hayden v úterý únik informací odsoudil jako "neuvěřitelné poškození Spojených států a dar nepřátelům". Kdyby prý dostal obdobné materiály z kruhů Talibanu nebo Al-Káidy, považoval by je za neocenitelné.

Rusko a Čína by mohly profitovat ze zveřejnění

Podle bývalé zpravodajské důstojnice Ellen McCarthyové mohou ze zveřejnění dokumentů profitovat země jako Rusko a Čína, které mají dostatek zkušeností a prostředků materiál zevrubně analyzovat a vytěžit. S tímto názorem souhlasí i Hayden: "Kdybych šéfoval ruské špionáži, povolal bych si nejlepší znalce angličtiny a nařídil jim, aby pročetli každý dokument a zjistili, co jsou ti chlapíci zač, v čem jsou dobří a v čem ne."

Zveřejněné materiály mohou podle analytiků posílit oponenty války v Kongresu. Šéf zahraničního výboru Senátu John Kerry nicméně v úterý na schůzi výboru únik informací spíš zlehčoval. Lidé by podle něj neměli skandál "zveličovat nebo ho mimořádně prožívat".

Jen zpravodajský materiál?

Publikované dokumenty podle něho nemají velkou váhu, protože v mnoha ohledech obsahují "nezpracovaný zpravodajský materiál" a úsudky, které nebyly svědomitě analyzovány. Kerry nicméně připustil, že únik byl nezákonný a může vojákům bojujícím v Afghánistánu způsobit škody.

Podle senátora Kita Bonda z výboru pro kontrolu výzvědných služeb podobné úniky informací neustanou, "dokud se kvůli nim někdo nedostane do tepláků", míněno do vězení.

Financování války by skandál ovlivnit neměl

Neočekává se ale, že by skandál ovlivnil financování afghánské války, které se v Kongresu projednává. Podle AP musí Sněmovna reprezentantů požadovanou částku 60 miliard dolarů (1,15 bilionu korun) schválit do prázdnin, začínajících koncem tohoto týdne. V opačném případě by poslanci spáchali politickou sebevraždu, protože by americké vojáky nechali ve válečné zóně bez prostředků.