Společnost BP umístila na potrubí netěsnícího vrtu v Mexickém zálivu kryt, který má pomoci odvádět ropu do tankeru na hladině. Během příštích dnů se ukáže, zda technologie funguje. Odborníci ale upozorňují, že část ropy bude zřejmě do moře unikat i nadále.

"Umístění krytu je další pozitivní vývoj v současné snaze BP zastavit únik," řekl velitel americké pobřežní stráže Thad Allen, který dohlíží na řešení ekologické havárie v Mexickém zálivu. "Bude ale trvat nějakou dobu, než budeme moci potvrdit, že tato metoda funguje, a posoudit, do jaké míry sníží uvolnění ropy do životního prostředí," dodal.

Očekává se, že zcela se únik podaří zastavit až v srpnu, kdy by BP měla dokončit pomocné vrty, které by měly snížit tlak v ložisku.

První splátka

Bílý dům zároveň ve čtvrtek vystavil společnosti BP první účet za náklady spojené s únikem ropy z jejího poškozeného vrtu. Po firmě požaduje 69 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun). Americká administrativa zároveň uvedla, že účty nyní těžební společnosti a dalším firmám zodpovědným za únik hodlá posílat pravidelně.

"BP je jako zodpovědná strana finančně zodpovědná za všechny náklady spojené s reakcí na únik ropy včetně snahy o jeho zastavení, redukce ropné skvrny, ochrany pobřeží a zmírnění škod, ale i dlouhodobého nápravného úsilí," uvedl Bílý dům.

Ropa do Mexického zálivu uniká již 45 dní.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy v poslední době po kritice, že situaci kolem úniku ropy nezvládá, zvýšila svou aktivitu. Bílý dům tak například oznámil, že se prezident v pátek po týdnu opět vydá do postižených míst, aby se seznámil s aktuálním stavem záchranných prací.

Cena za likvidaci škod: 20 miliard dolarů

Společnost BP zatím zaplatila za pokusy o omezení úniku ropy asi miliardu dolarů (21 miliard korun). Podle analytiků deníku Financial Times ale celková částka na likvidaci znečištění, odškodné a pokuty vystoupá k 20 miliardám dolarů (418 miliardám korun).

Firma kvůli dosavadním neúspěchům při řešení úniku, který již byl označen za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA, čelí výraznému poklesu svých akcií, které se za šest týdnů od katastrofy propadly o více než třetinu. Stejně tak je i pod tlakem Bílého domu, jejž pro změnu kvůli neutěšené situaci v Mexickém zálivu stále více kritizuje veřejnost. BP od středy zahájila ve Spojených státech kampaň, kde slibuje, že vše dá do pořádku.