Akcie BP v úterý klesly o 17 procent na 412 pencí, což je nejstrmější jednodenní pokles od června 1992. "Dokud unikající ropa nebude zastavena, bude na trhu přetrvávat značná nejistota nad výší potenciální škody," řekl Peter Hitchens, analytik Panmure Gordon & Co v Londýně.

Trh podle něj sice reaguje na špatné zprávy přehnaně, ale nelze čekat, že dokud bude ropa unikat do moře, pokles se zastaví. 

Od havárie plošiny Deepwater Horizon, která 20. dubna explodovala a o dva dny později se v Mexickém zálivu potopila do moře, už akcie BP ztratily téměř 40 procent své hodnoty, napsala CNN. BP uvedla, že finanční náklady na likvidaci škod po havárii plošiny už vystoupaly na téměř miliardu dolarů (zhruba 20,5 miliardy Kč).

Náklady přesáhnou miliardu

Podle úterního oznámení firmy dosud stála BP katastrofa přibližně 990 milionů dolarů (zhruba 21 miliard korun). A to ještě není konečné číslo, další nárůst nákladů lze ještě očekávat, pokud by se nedařilo unikající ropu nadále zastavit.

Součástí téměř miliardových nákladů je 40 milionů dolarů, které musela firma vynaložit na náhrady ekonomických dopadů katastrofy i příspěvky pobřežním státům, které jsou v katastrofou bezprostředně zasaženy.

"Trhy oceňují apokalyptický scénář," řekl BBC londýnský analytik Jevgenij Solovjov. Narážel tak na fakt, že právní odpovědnost ropných firem je v USA  nyní jen 75 milionů dolarů, ačkoli se nyní po nehodě očekává, že tento limit bude zvýšen na 10 miliard dolarů. Solovjiov však poznamenal, že BP vlastní pouze 65 procentní podíl na vrtu, čímž by se právní odpovědnost firmy snížila na 6,5 miliardy.

Ani to by věšak nemusela být konečná částka, pokud by BP byla shledána vinnou z hrubé nedbalosti, nebo dokonce způsobení trestného činu. "Zdá se, že trhy předpokládají, že BP se bude muset stáhnout z Ameriky," dodal s odkazem na debaty zástupců státu o blokování přístupu ropné společnosti k veřejným zakázkám.

Jako výhra v loterii

Aktuální propad akcií přišel poté, co se BP o víkendu nepodařilo utěsnit vrt metodou přezdívanou „top kill“, tedy napumpováním bahna  a betonu. Společnost chce nyní ještě vyzkoušet nasazení víka na poškozené potrubí, ale pravděpodobnost úspěchu je velmi malá, stejně jako v minulých případech totiž metoda nebyla ozkoušená ve velkých hloubkách.

A tak se zdá, že zafunguje až záchranný vrt, který však bude hotový až začátkem srpna – a i ten nemusí pomoci okamžitě. „BP by potřebovala štěstí odpovídající výhře v loterii, aby uspěla s prvním srpnovým pokusem o ukončení úniku ropy v Mexickém zálivu,“ upozorňuje agentura Bloomberg.

Napumpování těžkého bahna a betonu skrze záchranný vrt do toho poškozeného je totiž sice ověřenou taktikou, ale téměř nikdy nevyjde napoprvé. David Rensinik z Americké asociace ropných geologů dokonce uvedl, že úvodní neúspěch „je téměř jistý“. Připomíná, že když tentýž postup loni zvolila thajská společnost PTT Exploration & Production, vypukl během jednoho z neúspěšných pokusů na plošině požár.