Přivedeme BP ke zodpovědnosti za tuto „hroznou katastrofu“ a uděláme vše pro ochranu a obnovu pobřeží, slíbil americký prezident Barack Obama Američanům ve čtvrtečním projevu. Reagoval tak na poslední vývoj kolem zřejmě nejhoršího úniku ropy v dějinách USA, který způsobila dubnová exploze na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu.

Obama zároveň oznámil, že o šest měsíců prodlužuje moratorium na udělování licencí na těžbu ropy ve velkých hloubkách Mexického zálivu, některé společnosti navíc dočasně přijdou o povolení k hlubokomořské těžbě, která dříve dostaly a na jejichž základě už ropu těží.

Prezident upřesnil, že firmy těžící ropu v hloubce větší než 305 metrů budou muset při první bezpečné příležitosti zastavit těžbu a požádat o nové vydání licence. Úřady poté zhodnotí, zda jsou práce na daném vrtu bezpečné. Opatření se týká všech 33 funkčních hlubokomořských vrtů v Mexickém zálivu.

Záběry kamery z poškozeného vrtu je možné sledovat živě ZDE

Obama rovněž upozornil, že proces udělování licencí pro těžbu ropy v pobřežních vodách se v budoucnosti prodlouží. Úřady podle něj potřebují více času na detailní zhodnocení jednotlivých projektů a navíc budou muset klást větší důraz na ekologická hlediska.

"Každá těžba musí být bezpečná," řekl prezident. Nechal také zastavit průzkumné práce při hledání ložisek u pobřeží Aljašky a Virginie a zdůraznil, že katastrofa ukázala, že by USA měly začít více využívat obnovitelné zdroje energie.

Nejvyšší priorita 

Obamovo vystoupení přichází ve chvíli, kdy je podle BBC šedesát procent Američanů nespokojeno s reakcí vlády na katastrofu způsobenou dubnovým výbuchem plošiny Deepwater Horizon u pobřeží Louisiany.  

Nespokojenost sílí kvůli tomu, že majiteli vrtu, společnosti BP, se více než měsíc nedařilo únik ropy zastavit a do vody tak vyteklo několik milionů litrů suroviny. Zaznívaly i hlasy volající po tom, aby vláda převzala celou věc do svých rukou, politici však upozorňují, že jsou to právě těžařské koncerny, kdo mají nutné know-how a technologie.

Také Obama se v projevu proti takové kritice ohradil a zdůraznil, že vláda nechává řešení situace na BP. "Je to naše nejvyšší priorita," řekl s tím, že administrativa přesně řídí veškeré činnosti BP spojené s likvidací ekologické havárie a každý krok musí předem schválit. 

Podle Pobřežní stráže přišel ve čtvrtek významný pokrok ve snahách zastavit únik ropy, když BP přistoupila k metodě přezdívané "top kill", která má vrt utěsnit těžkým bahnem a betonem. 

Ministr vnitra zároveň ve čtvrtek informoval, že rezignovala šéfka agentury zodpovědné za dozor nad podmořskou těžbou.