Vakcína Arepanrix proti prasečí chřipce použitá v Kanadě způsobuje "v neobvyklém počtu závažné alergické reakce". Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO) a Kanadská agentura pro zdraví veřejnosti.

Očkování bylo proto na doporučení firmy GlaxoSmithKline (GSK), která Arepanrix vyrábí, pozastaveno v asi polovině kanadských provincií. Britský Farmaceutický koncern GSK Kanadě dodal 7,5 milionu dávek vakcíny, očkováno již bylo 172 tisíc lidí.

Velmi závažné alergické reakce byly zaznamenány u šesti lidí, všichni postižení se z nich ale již zotavili. Vzhledem k počtu distribuavaných vakcín to je podle kanadských úřadů vyšší procento než je obvyklé, GSK chce proto působení vakcíny před její opětovnou distibucí prověřit.

Alergie na potraviny

"Je to nízké procento, jen o něco vyšší, než jsme předpokládali," uvedla mluvčí firmy Gwenan Whiteová pro agenturu Bloomberg. Počet osob, které postihly vedlejší účinky však nepotvrdila. Whiteová také upozornila, že lékaři by se měli pacientů před očkováním ptát, zda jsou alergičtí na některé potraviny, protože vakcína GSK je vyvinuta s použitím vajec.

Vakcína Arepanrix způsobuje reakci zvanou anafylaktický šok. Ten se objevuje velmi krátce po přijetí alergenu tělem, někdy i během několika sekund, a může být životu nebezpečný. Může způsobit stav šoku, náhlý pokles krevního tlaku a zúžení dýchacích cest. 

Na informace z Kanady vzápětí reagovalo Japonsko, které plánuje koupit od GSK vakcínu pro 37 milionů svých obyvatel.  Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že prozkoumá doporučení GSK a jeho představitelé se vydají na konzultace do Kanady.

Podle údajů WHO z minulého týdne bylo doposud proti prasečí chřipce očkováno 65 milionů lidí po celém světě. U očkovacích látek od jiných firem se zatím podobně závažné vedlejší účinky neobjevily, zatím se vyskytují v podobném množství jako u očkování proti běžné chřipce.

V Česku se bude očkovat dál

GSK dodává vakcínu také pro Česko, jedná se však o jiný typ vyráběný v Drážďanech, řekl v úterý ČTK hlavní hygienik ČR Michael Vít. První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr ČTK potvrdil, že ministerstvo prověřuje informace z Kanady. Očkovací strategie v Česku se nemění, vakcinace bude pokračovat, zdůraznil.

"Prověřili jsme dnes u Evropské lékové agentury, že na území EU se žádný případ závažné alergické reakce nevyskytl," řekl Vít. Dodal, že vakcína použitá v Kanadě je jiná a i se jinak jmenuje. Vakcína nakoupená pro Česko nese název Pandemrix.

"Očkování, které v těchto dnech zahajujeme, nebudeme zastavovat," potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Podle něj je důležité, že informace o vedlejších účincích byla včas zachycena. Ministerstvo nyní vše prověřuje.