Evidentně dobře naladěn s úsměvem na rtech přišel v pondělí český prezident Václav Klaus do washingtonského think tanku Cato Institutu, aby zde přednesl projev ke 20. výročí pádu komunismu.

V Cato Institutu, který je neochvějným zastáncem volného trhu, se Václav Klaus ocitl na spřátelené půdě. Jak předznamenal Edward Crane, prezident Cato, když ve svém úvodním slově podotkl, že i 20 let po pádu komunismu lze vzhledem k tomu, "co se dnes děje ve Washingtonu", pochybovat, zda šlo o definitivní porážku tohoto režimu.

To korespondovalo s hlavním sdělením Václava Klause, který vývoj v polistopadovém Československu a poté v České republice rozdělil do dvou různých desetiletí. V první dekádě podle něho šlo o cestu vzhůru s rozšiřováním svobody, tržní ekonomie, méně regulacemi. "To se ale dramaticky změnilo, v druhém desetiletí se pohybujeme opačným směrem, sestupným. Tržní ekonomika se vytratila a místo toho máme sociální a ekologickou ekonomiku," uvedl český prezident.

Rovněž Spojené státy se podle Václava Klause "pomalu posouvají do světa, na který se my (v Česku) snažíme zapomenout".

Ve svém středečním projevu před Valným shromážděním OSN se prezident Klaus chystá varovat před zpochybňováním tržního kapitalismu. "Myslím, že kolegové - hlavy států a předsedové vlád - budou překvapeni, že v této velké budově někdo zcela otevřeně a dramaticky řekne, že to nebylo selhání trhu, ale vlád, co vedlo k finanční krizi."

"Nevěřím, že to je problém regulace, protože každá regulace je více či méně chybná," prohlásil Klaus.

Ještě silnější vyjádření pak poskytl americkému listu The Washington Times, kde uvedl, že "nyní žijeme ve více regulovaném světě než před dvaceti lety, těsně před pádem komunismu." Deník v té souvislosti nezapomněl dodat, že Klaus je známý euroskeptik a odpůrce společné unijní Lisabonské smlouvy. 

Klaus: "Komunismus se sesypal"

Ekonomické exkurzy Klause v sále pozitivně rezonovaly, svoji přednášku ale prezident otevřel ryze českým tématem, kterému řada Američanů v sále nemusela nutně rozumět. Klaus se věnoval "různým protichůdným interpretacím" příčin konce komunistického režimu.

"Nejsem šťastný z interpretací, založených na zavádějícím, velmi názorově zaujatém vyprávění příběhů, které nebere v potaz širší rámec," uvedl Václav Klaus. Tyto interpretace podle něho "přeceňují roli jedinců". "Především těch jedinců, kteří sami tyto příběhy prezentují a kteří sami sebe vidí jako skutečné hrdiny té doby," uvedl český prezident, podle něhož "komunismus nebyl poražen, ale prostě se sesypal".

Klaus se také vyjádřil k začátku transformačního procesu. Jedno z témat tehdejší debaty z počátku 90. let, vyjádřené do výrazu "vláda zákona", český prezident včera označil za "moralistické kázání", za "prázdný slogan".

Globální oteplování a vztah k EU 

Na už tradiční otázku na jeho názor na globální oteplování český prezident odpověděl také zcela tradičně. "O bláznivé teorii globálního oteplování" se zatím nevede ani vážná diskuse. Podle Klause evropští politici "jednoduše spolkli doktrínu".

Ve vztahu k Evropské unii zazněl i dotaz na Klausovu zkušenost s nedávným českým předsednictvím. Klaus řekl, že se mýlil, když si před českým předsednictvím myslel, že už ví, "co je EU zač". "Ale pochopil jsem, že je to mnohem horší."

Na dotaz přítomného novináře z Hlasu Ameriky, jak hodnotí rozhodnutí zrušit protiraketový projekt v Česku a v Polsku, český prezident odpověděl, že to nikdy nepovažoval za velké téma. "Nedémonizoval bych toto rozhodnutí, stejně jako jsem nedémonizoval předchozí koncept," uvedl Václav Klaus. Včera z pravicově liberálního Cato Institutu odešel s potleskem, na dnešní klimatologické konferenci v OSN a zítra před Valným shromážděním, jej ale tak vstřícné publikum nečeká.