Americký prezident Barack Obama nepodporuje uzavření hranic s Mexikem kvůli prasečí chřipce. Nákaza, která se už dostala do Spojených států, je důvodem k vážnému znepokojení, ale nikoli k panice, řekl v noci na dnešek na tiskové konferenci v Bílém domě, kterou uspořádal ve stý den od nástupu do úřadu.

Epidemie chřipky je prvním vážným problémem týkajícím se veřejného zdraví od Obamovy inaugurace letos 20. ledna. Američané mají v živé paměti liknavý přístup administrativy předcházejícího prezidenta George Bushe v případě hurikánu Katrina, který stál tehdejší hlavu státu významnou ztrátu politických bodů.

Obama začal chřipkou

Ve zjevné obavě předejít podobné škodě Obama poznámkami k chřipce svoji tiskovou konferenci přenášenou živě celostátními televizemi zahájil. Američany vyzval k dodržování hygienických zásad, jako je mytí rukou či kýchání do kapesníku. I když se to možná zdá triviální, jsou to nejúčinnější metody prevence, řekl.

Uvedl také, že při obnově krizí postiženého hospodářství a nápravě obrazu Spojených států ve světě bylo dosaženo pokroku, který ho těší, ale neuspokojuje, a že mnoho práce je třeba ještě vykonat. "Ve druhé stovce dnů, ve třetí a ve všech dalších dnech můžete očekávat neutuchající, houževnaté úsilí této administrativy k posílení naší prosperity a bezpečnosti," slíbil Obama.

Nicméně Američany vyzval k trpělivosti. "I když odstraníme zbytky recese, nemůžeme se vrátit k ekonomice vystavěné na hromadě písku," řekl. Pochválil Kongres, že schválil jeho rozpočtový plán na příští rok ve výši 3,4 bilionu dolarů, a ujistil veřejnost, že jeho politika dostala hospodářství do správného směru.

Odborníci, které citují americká média, ovšem poznamenávají, že na hodnocení stimulačních opatření, na něž USA z Obamova popudu vynaloží přes bilion dolarů, je ještě brzy.

"Waterboarding je mučení"

Na novinářský dotaz prezident odpověděl, že takzvaný waterboarding považuje za mučení. Tento postup, kdy se v člověku násilím vyvolává pocit topení, používali američtí vyšetřovatelé při vyslýchání osob podezřelých z terorismu. Jeho používání povolil předcházející prezident George Bush, který si za to vysloužil ostrou mezinárodní kritiku. Obama povolení zrušil.

Na tiskové konferenci prezident uvedl, že informace od vyslýchaných bylo možné získat jinými prostředky. "V některých případech to může být těžší," připustil. "Jsem si absolutně jistý, že nemůžeme používat zkratky, které podkopávají to, čím jsme," uvedl prezident, který čelí republikánským výtkám za to, že zveřejnil dosud utajované pokyny Bushovy administrativy týkající se waterboardingu a dalších tvrdých vyšetřovacích metod. Bushova administrativa zdůvodňovala tyto postupy získáním informací, které pomohly předejít teroristickým útokům a ztrátám na životech.

Světlé a temné chvíle Obamových 100 dní: Přiznal waterboarding i krizi - čtěte ZDE

Obama uvedl, že věří v bezpečnost pákistánského jaderného arzenálu, ale je vážně znepokojen slabým postavením místní vlády, která se musí bránit povstalcům z afghánského Talibanu. Obhajoval rovněž svůj plán na ukončení války v Iráku. Bombové útoky tamějších radikálů označil za důvod ke znepokojení, ale těchto incidentů je méně než před rokem, poznamenal. Irácké vládě vyslovil plnou důvěru.

"GM má ještě čas"

Prezident věří, že se podaří oživit automobilku Chrysler, která se kvůli hluboké recesi dostala podobně jako další američtí výrobci aut do vážných problémů. Chrysler má naději na záchranu v podobě dohody s italským Fiatem. Vznikem této aliance podmínila americká vláda poskytnutí další státní pomoci Chrysleru. Ačkoli se Obama vyhnul podrobnostem, z jeho slov vyplynul větší optimismus než před měsícem. Dohoda Fiatu s Chryslerem by mohla být podepsána už dnes.

Na adresu General Motors, další automobilky v potížích, prezident uvedl, že na předložení plánu záchrany má firma ještě nějaký čas.

"Byl bych velmi rád, kdyby se vláda USA mohla přestat zabývat automobilovým průmyslem jak nejdříve to bude možné," poznamenal.