Kanadské stíhačky F-18 vzlétly k ruskému strategickému bombardéru Tupolev, který se méně než 24 hodin před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy 19. února v Ottawě blížil ke kanadskému vzdušnému prostoru. Oznámil to v pátek kanadský ministr obrany Peter MacKay, podle nějž bombardér uposlechl signály stíhaček a obrátil se zpět. Moskva označila jeho prohlášení za "zcela nepochopitelné", kanadský premiér naopak mluvil o znepokojení ze "vzrůstající agresivity" Ruska.
 
"Já nechci obviňovat Rusy, že to udělali schválně kvůli prezidentské návštěvě, ale náhoda je to opravdu velká," řekl ministr MacKay podle agentury AFP na tiskové konferenci. Připomněl ale, že v poslední době se ruská letecká aktivita nad Arktidou zřetelně zvýšila.

Čtěte také

Ministr uvedl, že ruské letadlo ještě nevniklo do kanadského vzdušného prostoru na severu země, ale blížilo se k jeho hranici. To ale v době zvýšené ostrahy v souvislosti s Obamovou návštěvou stačilo k vyslání hlídky dvou stíhaček. "Jejich piloti vyslali po přiblížení ruskému letadlu velmi jasné signály, které byly pochopeny a letoun se obrátil do volného vzdušného prostoru," uvedl MacKay.

Severoamerické protivzdušné velení

"Případ podtrhuje důležitost spojeného severoamerického protivzdušného velení NORAD (které spojuje síly USA a Kanady) pro obranu našeho vzdušného prostoru a suverenity," dodal ministr. Tiskové konference se účastnil také velitel NORAD generál Gene Renuart a náčelník kanadského generálního štábu Walt Natynczyk. Smlouvu NORAD obě země podepsaly v roce 1958.

Rusové: Je to fraška 

Ruské vládní zdroje označily v reakci prohlášení kanadského ministra za "zcela nepochopitelné". "Šlo o plánovaný let podél pobřeží a letoun nenarušil vzdušný prostor žádné jiné země," řekl ruským médiím vládní představitel, který nechtěl být jmenován. "Vzhledem k tomu vyvolávají prohlášení kanadského ministra ohromení, jsou zcela nepochopitelná a nemohou být hodnocena jinak než jako fraška," dodal.
 
Představitel ruských vzdušných sil Vladimir Drik uvedl pouze tolik, že "letoun typu Tupolev-160 plnil svou plánovanou misi v rámci vzdušné hlídky". Jeho posádka se prý striktně držela mezinárodních pravidel.
 
Kanadský premiér Stephen Harper v pátek vyjádřil znepokojení nad "rostoucí agresivitou" ruských akcí. "Opravdu nás to znepokojuje. Již několikrát jsem vyjádřil obavy naší vlády kvůli stále agresivnějším ruským akcím na celém světě i v našem vzdušném prostoru," řekl premiér na tiskové konferenci v Saskatoonu ještě před zveřejněním ruské reakce. "Budeme bránit náš vzdušný prostor, odpovíme na každý pokus Ruska o narušení suverenity Kanady," dodal.