První sníh na alpských silnicích.Více než milion lidí na severovýchodě USA se v pátek kvůli sněhové bouři ocitl bez elektrického proudu. Guvernéři nejhůře postižených států New Hampshire a Massachusetts kvůli kalamitě vyhlásili výjimečný stav. Sníh komplikoval dopravu a dodávky elektřiny i na jihu země, když nečekaná nadílka přišla do států Louisiana a Mississippi, uvedla agentura AP.

Bouře zasáhla New Hampshire v noci na pátek a během dne její řádění pokračovalo. Sníh a vítr strhaly elektrická vedení a bez energie se ocitlo přes 390.000 osob. Společnosti zajišťující rozvod elektřiny varovaly, že v některých oblastech se nepodaří obnovit dodávky proudu ještě několik dní.

Čtěte také

Podle newhampshirských úřadů je počet lidí bez elektřiny nejvyšší za poslední desetiletí. Úřady zároveň upozornily, že počet postižených domácností se může ještě zvýšit, protože bouře stále neodezněla.

Fronty o čerpacích stanic: Lidé se zásobují naftou

Před čerpacími stanicemi se v pátek tvořily dlouhé fronty lidí, kteří si snažili zajistit dostatek paliva pro domácí dieselové generátory. Úřady nařídily uzavření všech škol ve státu, zastavena byla i veškerá soudní jednání.
V sousedním Massachusetts řádění bouře připravilo o elektřinu na 350.000 lidí. Guvernér státu Deval Patrick upozornil obyvatele, že se dodávky energie nepodaří zcela obnovit dříve než v pondělí.

Bouře se přehnala i přes východní část státu New York, odkud je hlášeno přes 250.000 lidí bez proudu. Podobně je na tom i Maine, kde sníh a vítr připravily o elektřinu asi 200.000 obyvatel. V menším rozsahu způsobila bouře výpadky proudu i ve Vermontu, v Connecticutu a v Pensylvánii.

Sníh napadl mimořádně i na jihu Spojených států

Sněžení zasáhlo i jih USA. Ve více než 12 okresech Louisiany a Mississippi jsou uzavřené školy a z dálnic v postižených oblastech bylo ohlášeno několik dopravních nehod způsobených nepřízní počasí.

V Louisianě napadlo až 20 centimetrů sněhu a kvůli počasí je bez elektřiny na 10.000 domácností. Mezinárodní letiště Louise Armstronga nedaleko New Orleans muselo zrušit ráno tamního času několik letů, další odbavilo se zpožděním.

V New Orleansu leží asi dva a půl centimetru sněhu. Úředníci vyšli z výškových kancelářských budov, aby chytali sněhové vločky či aby si vyfotili mimořádnou událost mobilními telefony. Naposledy totiž ve městě sněžilo v roce 2004, ale to byl podle AP jen poprašek. Podle Národní meteorologické služby (NWS) poslední vydatná sněhová pokrývka New Orleans zasypala 22. prosince 1989.