Sarah PalinováZatímco volební tým republikánského kandidáta Johna McCaina se snaží dohnat náskok Baracka Obamy v dosavadních průzkumech, McCainovu stranu rozděluje spor o budoucnost.

Uprostřed debaty je přitom jedna z hlavních postav současné kampaně, kandidátka na post viceprezidentky Sarah Palinová. Ta totiž i přes kritické hlasy uvnitř republikánské strany oznámila, že v roce 2012 chce kandidovat v prezidentských volbách.

Vyjádření bývalé starostky malého města Wasilla a současné guvernérky Aljašky budí rozporuplné reakce. Kritici jí vyčítají, že přichází s výroky o vlastní kariéře těsně před volbami a zároveň ve chvíli, kdy McCain ztrácí v průzkumech za Barackem Obamou.

mapa-usa-banner.jpg

Oznámení o kandidatuře v příštích volbách zapadá do šířícího se dojmu, že Palinová vnímá současnou kampaň pouze jako součást vlastní kariéry. Jak upozornila televize CNN, už nyní získává očividně větší počty příznivců na volebních setkáních, než sám McCain. "Má obrovské ambice, ale otázka je, co je jejím cílem. Chce stoupat výš, ale proč? Není jasné, co si myslí," napsala konzervativní novinářka Peggy Noonanová ve Wall Street Journal.

Republikány čeká krize identity

Některým republikánům vadí přílišné ambice i konzervativní "image", který v současné době není pro voliče atraktivní. Panují tak pochyby, zda Palinová bude v budoucnosti schopná stranu vést. Podobné dohady se točí kolem jejích politických zkušeností v souvislosti s funkcí viceprezidentky. V případě smrti prezidenta by jí totiž podle ústavy připadla vůdčí role v zemi.  

Čtěte více o "hokejové mámě" Sarah Palinové

Opravdová krize republikánů však podle odborníků přijde, pokud McCain v boji o Bílý dům prohraje. "Jestliže McCain prohraje, začne občanská válka uvnitř strany. Republikáni se budou muset rozhodnout, kam chtějí směřovat," tvrdí analytička CNN Gloria Borger. Podle odborníků by tak strana mohla čelit největší "krizi identity" v dějinách.

Ke kritice bývalé starostky a současné guvernérky Aljašky přispěly i diskuse o vysokých nákladech na její ošacení, které dosáhly až 150 tisíc dolarů a byly hrazeny ze zdrojů kampaně.